Succé-hybrid blir stendöd på bara en vecka

Toyotas populära hybrider kan ladda ur 12-voltsbatteriet och göra bilen omöjlig att starta på en vecka. När en bilägare kom tillbaka till Arlanda efter semestern var bilen stendöd. 
– Personalen berättade att de ofta har bekymmer med urladdade Toyota-bilar, säger Christer Pihl. 

Tyska bilistorganisationen ADAC presenterade nyligen sin statistik över bilmärken som ofta måste ha assistans av deras bilpatruller. Ett märke stack ut bland alla siffror. Toyota, som vanligen är känt för sin höga pålitlighet, hade flera av modellerna som oftast måste ha haverihjälp. Orsaken som pekades ut var urladdade startbatterier. 

Nu hör en svensk bilägare av sig och berättar om sina problem med hybriden Toyota Yaris Cross som är en stor försäljningssuccé i Sverige. Den glade närkingen Christer Pihl var på utlandssemester och lämnade sin bil på Arlandas långtidsparkering efter en långkörning från Örebro som borde laddat batteriet fullt. Men när han kom igen efter en vecka var bilen stendöd. 
– Problemet var välkänt på Arlanda. Är det nåt vi har bekymmer med så är det Toyota, berättade parkeringspersonalen. Den var helt död, hade de inte hjälpt mig så hade jag fått ta bärgare, berättar han. 

Efter en vecka på Arlandas parkering var bilen stendöd när Christer Pihl skulle åka hem till Örebro. Nu bekräftar Toyota att de haft en del problem med startbatterier, men säger att de vidtagit åtgärder. Foto: Toyota

Därefter har problemet inträffat flera gånger. Trots att bilen har ett helt nytt batteri kan den ladda ur helt och hållet när den står oanvänd bara en vecka. Eftersom Christer Pihl har en entusiastbil som han gärna kör på sommaren blir det extra besvärligt. 
– Det känns orimligt för en modern bilmodell. Det är mycket frustrerande. Jag har delat mina problem med andra Toyotaägare och de berättar samma sak.

Hos den lokala Toyotaverkstaden i Örebro har de inte lyckats lösa Christers problem. Istället har han  fått flera råd för att inte bli stående med bilen. 
– De tycker att man ska ha en försäkring, en fast monterad batteriladdare eller starthjälp. 

Toyota i Sverige bekräftar att de funnits en del problem med bilar som får urladdade startbatterier. Framförallt är korta körningar en utmaning för bilarna, enligt Toyota. Även om Christer fått problem även efter långkörningar. Men flera åtgärder har gjorts för att komma tillrätta med problemen. 
– Det stämmer att kunder rapporterat problem med urladdade 12-voltsbatterier, något vi beklagar då Toyota är mån om att leverera en god ägarupplevelse till sina kunder. Generellt kan återkommande korta körningar, i värsta fall, leda till att 12-voltsbatteriet inte hinner laddas tillräckligt. Följer då en längre period där bilen inte körs finns det en risk att 12-voltsbatteriet laddas ur, uppger Toyotas svenska informationschef Christian Hallin för Carup. 

Yaris-modellerna har nu fått ett mer kraftfullt startbatteri och flera andra ändringar.
– Toyota har genomfört och gör kontinuerligt grundliga undersökningar av både processen för underhållsladdning, från tillverkning av batteriet fram till fordonsleverans, och av kapaciteten i batteriet för alla bilar i vårt modellprogram. Undersökningarna har resulterat i en rad åtgärder, bland annat en reviderad process för underhållsladdning fram till fordonsleverans. För till exempel Yaris och Yaris Cross har Toyota introducerat ett 12-voltsbatteri med större strömupptagningskapacitet, detta batteri har installerats i nya fordon från fabrik sedan 24 november 2024 men finns även tillgängligt som servicedel. Om batteriet återkommande laddas ur trots att anvisningarna i ägarhandboken följs avseende 12-voltsbatteriet rekommenderas kunden att låta en auktoriserad Toyotaverkstad undersöka bilen, uppger Christian Hallin på Toyota. 
LÄS MER: