Elbil slår världsrekord. BYD:s monster med 2960 hk kom upp i 472,41 km/h.
Rimac Negera är detroniserad som världens snabbaste elbil. BYD:s nya hyperbil Yangwang U9 Track Edition har slagit nytt världsrekord på testbanan Papenburg i Tyskland. Med fyra elmotorer på 744 hästkrafter vardera lyckades den komma upp i 472,41 km/h.
Rekordkörningen med elbilen som totalt har 2960 hästkrafter gjordes den 8 augusti på på ATP Automotive Testing Papenburgs anläggningar med proffsföraren Marc Basseng bakom ratten. Hastigheten på 472 km/h är hela 41 km/h snabbare än Rimacs tidigare rekordfå 431,45 km/h. Det är även snabbare än Koenigseggs officiellt gällande rekord för gatgodkända standardbilarbilar på 447 km/h.

BYD Yangwang U9 lyckades ta rekordet tack vare ett nytt system som fördelar kraften över de fyra hjulen och justerar fjädringen för bästa möjliga grepp. Elbilen ståtar med ett 1200 voltssytem. Till skillnad från Koenigseggs rekordbilar så verkar inte bilen ha varit helt standardutrustad. BYD ser ut att ha använt tejp i springorna för att förbättra aerodynamiken.
Inte heller däcken var standard. Rekordet kördes på semislicks från Giti Tire som hade en optimerad gummiblandning och ett speciellt smörjmedel för att minska slirning mellan däck och fälg.
– Förra året trodde jag att jag hade nått toppen. Jag hade aldrig förväntat mig att slå mitt eget rekord så snart – men här är vi, på samma bana, med ny teknik som har gjort det möjligt, kommenterar rekordföraren Marc Basseng.

LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter