Allvarligt fel på elbil från Volvo – akutbil tappade bromsar

En Volvo EX90 drabbades av ett kritiskt bromsfel mitt under körning. Föraren i akutbilen trampade bromspedalen i golvet – men bilen fortsatte framåt. Strax innan hade samma bil körts i 140 km/h under utryckning.
– Det var overkligt, berättar föraren för VG.

Elbilen Volvo EX90 har på nytt drabbats av ett allvarligt tekniskt problem. Den här gången handlar det om en bil som används av den norska akutsjukvården i Drammen. Under ett uppdrag i mitten av oktober slutade bromsarna plötsligt att fungera.

Föraren Tove-Mette Solvik hade precis avslutat en utryckning tillsammans med en kollega när hon upptäckte att bilen inte reagerade när hon bromsade.
– Först märkte jag att bromsarna inte fungerade. Kort därefter började instrumentpanelen lysa i alla möjliga färger. Bromspedalen var i golvet, men ingenting hände, berättar hon för norska VG.

Bilen färdades i omkring 40 km/h när instrumentpanelen visade varningen ”Kritiskt bromsfel”. Trots att föraren försökte bromsa fortsatte bilen framåt. Till slut lyckades de få stopp på den genom att släppa gaspedalen och låta bilen gradvis tappa fart.

Lyckligtvis inträffade felet på en plan vägsträcka utan andra fordon omedelbart framför eller bakom bilen. Men bara tidigare samma dag hade ambulanspersonalen kört den stora elbilen i hastigheter upp mot 140 km/h under utryckning.
– Det var overkligt. Lyckligtvis hade vi inga bilar framför eller bakom oss. Vi tänkte bara på att undvika att skada någon. Det kunde ha gått riktigt illa, säger Tove-Mette Solvik till VG.

Volvos elbil EX90 har varit kantad av problem. Nu har en akutbil tappat bromsarna, direkt efter utryckning. Bilden är från en kanadensisk ägare som efter en juridisk strid fick häva sitt köp efter en lång rad av fel.

Hon har arbetat som utryckningsförare i åtta år, men aldrig tidigare upplevt något liknande. Efter händelsen fick Volvo EX90 bärgas tillbaka till akutmottagningen i Drammen.

Volvo hittade fel i bromssystemet
Händelsen har väckt stor oro inom den norska akutsjukvården. Verksamhetschefen Camilla Bjørnstadjordet Hansen beskriver det inträffade som mycket allvarligt. Hon vill nu ha svar på varför bromssystemet slutade fungera och vad Volvo gör för att förhindra att något liknande händer igen.
– Händelsen är mycket allvarlig. När ett utryckningsfordon drabbas av ett sådant tekniskt fel kan det innebära en betydande risk för våra anställda, patienter och andra trafikanter, säger hon till VG.

Volvo har undersökt bilen på en auktoriserad verkstad i Drammen. Där upptäckte teknikerna ett fel i den elektroniska styrenheten som kontrollerar bromssystemet. Enligt Volvos norska kommunikationschef Erik Trosby ska den felaktiga enheten skickas till företagets huvudkontor i Göteborg för vidare undersökning. De känner inte till att felet skulle vara utbrett.

Ännu ett problem för Volvo EX90
Bromsfelet kommer efter en lång rad rapporter om tekniska problem på Volvo EX90. Den stora elektriska suven lanserades som en av världens säkraste bilar, men introduktionen har kantats av förseningar, mjukvarubuggar och återkallelser.

Redan i februari 2025 kunde Carup berätta att Volvo tvingades återkalla EX90 sedan strålkastarna riskerade att slockna under körning. Över 500 bilar i Sverige omfattades av åtgärden. Sedan dess har Carup uppmärksammat flera andra allvarliga problem. Bland annat har EX90-ägare drabbats av återkommande fel på bilens laddsystem, där laddmoduler bytts ut utan att problemen alltid försvunnit. En av de drabbade kunderna, Emmy Lange från Ängelholm, hade en lång lista med fel på sin bil. Efter Carups rapportering gick Volvo med på att ta tillbaka hennes EX90.

I september rapporterade Carup om nya problem med den uppgraderade Volvo EX90. I ett amerikanskt test slocknade skärmar under körning och inredningsdetaljer lossnade efter bara 160 mil. Testaren ansåg att bilen fortfarande inte var helt färdigutvecklad.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt