En lastbilschaufför försökte rädda Tesla-föraren, men dörren gick inte att öppna. Nu pressas Tesla efter dödsolyckan.
– Det här är oacceptabelt, säger bilexperten Youngsuk Choi.
Föraren hade kört rakt in i en mur med sin Tesla Model Y. Fronten var krossad och lågor slog upp under bilen. Inuti kämpade mannen för sitt liv. Han hade tagit sig till baksätet där han desperat sparkade mot en ruta för att komma ut. En förbipasserande lastbilschaufför rusade fram. Han försökte öppna dörren, men den gick inte upp.
I ett sista försök slog han sönder en ruta med ett verktyg. Då vällde tjock, brun rök ut ur bilen och tvingade honom att backa. Föraren blev kvar och omkom i lågorna.
– Är inte det ett allvarligt problem? frågade parlamentsledamoten Hwang Un-ha när Teslas chef i Sydkorea senare ställdes till svars i parlamentet.
Olyckan inträffade den 10 oktober 2024 i Anseong, söder om Seoul. Räddningstjänsten var på plats sex minuter efter larmet. Totalt 58 personer deltog i insatsen. Men branden var så kraftig att det dröjde drygt två timmar innan kroppen kunde bärgas från baksätet. Nu, två år senare, har fallet blossat upp på nytt.
Sydkoreanska tidningen 3Pro Tv har tagit del av myndigheternas utredningar. De visar att det fortfarande saknas svar på varför dörrarna inte gick att öppna. Teslas Sydkoreachef Seo Young-deuk har kallats till parlamentet och pressats om bilarnas säkerhet.
Han beklagade dödsfallet och förklarade att Tesla har mekaniska nödöppningar som ska fungera även när strömmen försvinner. Men politikern Hwang Un-ha var inte nöjd.
– Tänker Tesla återkalla bilarna eller inte? frågade han.

Utredarna hittade vajrar till bilens manuella dörröppning. Men om de fungerade eller gick att nå kunde aldrig fastställas. Bilens kördata gick inte heller att rädda eftersom minneskortet förstörts i branden. Efter olyckan lät myndigheterna krocktesta en Tesla. Men det var en Model 3, inte den Model Y som mannen omkom i.
Testbilen godkändes eftersom dörrarna gick att öppna efter kraschen. Fallet är långt ifrån unikt. Carup berättat om 20-årige Samuel som överlevde en krasch med sin Model Y. Men när bilen började brinna kunde han inte komma ut.
– Det brinner. Snälla hjälp. Jag kommer att dö, vädjade han i sitt samtal till larmcentralen.
När räddningspersonalen kom fram var han död. Hans familj har stämt Tesla. Enligt Bloomberg har minst 15 människor dött i ett dussintal liknande olyckor i USA, där dörrarna på brinnande Teslabilar inte gått att öppna. Även tre unga människor brann inne i en Tesla Cybertruck i Kalifornien.
nligt en av familjernas stämningsansökan hade de överlevt själva kraschen men kunde inte ta sig ut när bilen började brinna. Problemet är Teslas elektriska dörröppning. Om strömmen slås ut vid en olycka måste passagerarna använda en mekanisk nödöppning. På framdörrarna är den relativt lätt att hitta.
Men i baksätet kan den sitta gömd bakom en lucka under en matta i dörrfacket. Alla äldre Model Y har dessutom inte någon manuell nödöppning för bakdörrarna. Det framgår av Teslas egen instruktionsbok. Hur svårt det kan vara har Carup tidigare skrivit om.
Svenske teknikprofilen Peter Esse försökte öppna bakdörren på en strömlös Tesla och tvingades använda en kniv för att komma åt nödöppningen.
– Det kan ta flera minuter att få upp dörren, det är en otrolig skandal att det får vara så här, sade han.
Nu växer pressen på Tesla. I USA granskar trafiksäkerhetsmyndigheten NHTSA omkring 174 000 Model Y efter larm om dörrar som inte gått att öppna utifrån vid låg batterispänning. I Kina har Tesla anmält en återkallelse av nästan tre miljoner bilar eftersom nödöppningen kan vara svår att hitta och använda.
I Sydkorea har en konsumentorganisation dessutom polisanmält Tesla och tre chefer. De anklagas för att inte ha åtgärdat eller informerat om säkerhetsbrister. Om brott kan styrkas riskerar de ansvariga upp till tio års fängelse. Organisationen kräver nu att dödsolyckan utreds på nytt.
För trots alla undersökningar återstår den mest avgörande frågan.
– Ingen myndighet har undersökt varför dörren inte gick att öppna. Det här är oacceptabelt, säger sydkoreanska bilexperten Youngsuk Choi.
LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamina i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist, bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.





















