Audi drar AUDI till domstol. Pirater sålde chockbilliga elbilar utan ringar. Nu stoppas de i Europa.
Förutom det tyska bilmärket Audi finns det nu även ett märke som heter AUDI – utan ringar. När Audi ville öka sin försäljning i Kina valde de att starta ett helt nytt undermärke tillsammans med sin kinesiska partner SAIC. De klassiska fyra ringarna plockades bort från fronten. I stället sattes namnet AUDI dit, med stora versaler. Bilarna utvecklades enbart för Kina och var aldrig tänkta för de europeiska vägarna.
Men pirater hittade en bakdörr. Tyska företaget Auto China började köpa de kinesiska AUDI-bilarna direkt i Kina och frakta dem med båt till Europa. Här typgodkänner och registrerar de bilarna på egen hand, för att sedan sälja dem till europeiska konsumenter.

De nya kinesiska modellerna (bland annat AUDI E5 Sportback och suven E7X) slår tyskarnas egna bilar på fingrarna både när det gäller pris och prestanda. En E5 Sportback har 776 hästkrafter och ett batteri på 100 kWh. Även när importörerna lagt på frakt, tullar och moms blir bilen 320 000 kronor billigare än den jämförbara modellen Audi S6 Sportback e-tron. Detta trots att den europeiska bilen bara har 543 hästkrafter.
Nu har det tyska Audi (de med ringar) fått nog. Enligt branschtidningen Automobilwoche har Audi stämt importören Auto China. AUDI-modellerna har nu tillfälligt tagits bort från den oberoende importörens webbplats. Audi vill inte att den kinesiska AUDI-bilen (de utan ringar) ska säljas i Europa.

Om en kund köper en kinabyggd AUDI kommer de förvänta sig att kunna laga den hos en vanlig tysk Audi-handlare. Men de tyska verkstäderna saknar både reservdelar och utbildning för de asiatiska bilarna. Bilen är dessutom byggd med kinesisk mjukvara. Hela infotainmentsystemet och de elva kamerorna samt Lidar är anpassade för kinesiska vägar.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter





















