I originalutförande växlade hyperbilen med paddlar. Men entreprenören Louis Florey krävde en råare upplevelse. Nu kör han över 2000 hk med manuell växellåda.
Hennessey Venom F5 kostar över 20 miljoner kronor. Men entreprenören Louis Florey ville ha en råare upplevelse än originalet. Därför slog han till på en skräddarsydd Venom F5 Revolution (LF). Och resultat blev något man sällan tidigare skådat. Monsterbilen har en 6,6-liters dubbelturbo V8 med smått otroliga 2 031 hk (2 059 metriska hk). Men det som verkligen chockerar är att motorn kopplas samman med en sexväxlad manuell växellåda.
Att hantera bilens extrema kraft med en manuell växelspak ställer höga krav på föraren. Vid acceleration i full gas når bilen 233 km/h redan på tredje växeln. Och då återstår fortfarande tre växlar.
– För att köra en öppen manuell låda bra måste man vara målmedveten. Man måste veta exakt vad man gör, säger John Hennessey, VD för Hennessey Performance i en video på Youtube.
| Specifikation | Hennessey Venom F5 Revolution LF |
|---|---|
| Motor | 6,6-liters dubbelturbo V8 “Fury” |
| Effekt | 2 031 hk (2 059 metriska hk) / 1 959 Nm |
| Växellåda | 6-växlad manuell gated växellåda / kulissväxling |
| Vikt | 1 360 kg |
| Prestanda | 0–322 km/h (200 mph) på 10,3 sekunder |


John Hennessey var djupt involverad i både utvecklingen och testningen av bilen. Under testet reagerade han starkt på det mekaniska klickandet från växellådan.
– Jag älskar det mekaniska ljudet. Det är lite som att ladda om en fin pistol, konstaterar Hennessey i videon.
Hyllning till det analoga
Bygget var ingen enkel hemmalösning. För att få plats med kopplingspedalen och den nya mekaniken behövde Hennessey bygga om stora delar av bilens kolfiberchassi. Standardmodellen Hennessey Venom F5 Coupe kostar över 20 miljoner kronor, men prislappen för detta analoga monster är inte officiellt. Däremot går en sak att konstatera med priset: Louis Florey har fått betala dyrt för rätten att växla själv.


Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.















