Gotlandsbron skulle ha varit klar 2025. Vägverkets okända monsterprojekt stötte på patrull.
– Ingenting är omöjligt, säger Trafikverkets broexpert Adriano Maglice till Carup.
Våren 2008 presenterade Vägverket planerna på ett monsterprojekt som fick Öresundsbron att verka fjuttig. Det handlade om en bro mellan Gotland och fastlandet. Det utlovades EU-pengar och man spekulerade i att den skulle bli klar till 2025.
Några månader senare kom den stora börskraschen. En septemberdag 2008 föll amerikanska storbanker som korthus och på ett ögonblick förändrades spelreglerna över hela världen. Nu 18 år senare verkar hela det här projektet vara bortglömt.
– Nu är det nog mer en bro till Fårö som är mest aktuell. Men där händer heller inte så mycket, säger den gotländska regionpolitikern Eva Nypelius (C).

En bro till Gotland skulle bli ett byggprojekt i världsklass. Men den skulle inte bli den längsta i världen. Det är Danyang-Kunshans Bro med sina 16,4 mil. Den är en del av höghastighetsjärnvägen mellan Shanghai och Peking. Däremot går den bara delvis över vatten. En Gotlandsbro skulle kunna bli den längsta bron i världen över vatten. Världens längsta bro som går helt över vatten hittar vi i USA. I Louisiana finns Lake Pontchartrain. Över den vidsträckta sjön sträcker sig en bro som är nästan 39 kilometer lång. Däremot är sjön grund, inte mer än fyra eller fem meter på sina djupaste platser.
En bro till Gotland skulle innebära betydligt svårare utmaningar. Den skulle gå över en av Östersjöns djupaste delar. På många platser är det mer än hundra meter djupt mellan Gotland och fastlandet. Dessutom finns Östersjöns största djuphavsravin här. Landsortsdjupet är 458 meter, en förkastning som är äldre än havet självt.
– Om man bara vill och är beredd att betala så skulle det vara möjligt att bygga en bro till Gotland. Men det handlar ytterst om pengar, en investering, säger Adriano Maglice.
Två möjliga sträckningar
När det begav sig tittade man på två alternativa sträckningar. Närmaste vägen för en Gotlandsbro skulle vara via Öland och mot Kalmar via Ölandsbron. Samtidigt brottades man med Stockholmsdilemmat.
– Det kortaste alternativet är mellan Klintehamn och Ölands norra udde. Det är klart billigast men med tanke på att den stora trafikströmmen går upp mot Stockholm vore det antagligen till mer nytta, och därmed mer lönsamt att bygga åt det hållet trots att det blir mer än 50 procent dyrare, sa Vägverkets dåvarande projektchef Sven-Åke Avrilo.
Han och de andra ingenjörerna på Vägverket funderade över en bro eller tunnel som gick från Gotlands nordspets med ett brohuvud söder om Nynäshamn. Det skulle i så fall bli en bro som var lite mindre än tio mil lång.

Det skulle innebära kaos på Gotland. Vägnätet på ön är inte anpassat efter en sådan invasion som dåtidens Vägverkspotentater planerade. Det hade varit som att tanka gräsklipparen med samma pump som man fyller långtradarens tank. Hela Gotlands infrastruktur skulle behöva byggas om. På den tiden räknade man att det skulle kosta omkring 40 miljarder kronor med hela projektet. Och att EU skulle peta in mellan fem och tio miljarder i monsterprojektet.
– Jag har inte hört om några sådana här planer idag. Sedan ska man aldrig säga aldrig, säger Adriano Maglice.
Idag verkar ändå projektet vara tämligen dött. Regeringen har glömt bort förslaget som var hett för 17 år sedan.
– Regeringen har inte tagit ställning till en fast förbindelse till Gotland. Något sådant förslag har inte heller föreslagits av Trafikverket, säger Ofelia Venneman, pressekreterare hos infrastrukturminister Andreas Carlson.

För att kunna bygga en bro av den här magnituden krävs det enorma förändringar. Det går inte att dra den raka vägen. Man skulle behöva bygga flera konstgjorda öar på vägen. Vägverket döpte dem till Muskotö och Saffransö efter Salt och Pepparholmen som finns utmed Öresundsbron.
– Jag vet inte vilka djup och bottenförhållanden som är där, så det är svårt att spekulera. Men det skulle vara helt klart en utmaning, säger Adriano Maglice.
På de konstgjorda kryddöarna skulle man bygga rastplatser. Både snabbmatskedjor och bensinstationer. Dessutom ligger en stor del av havet mellan Gotland och fastlandet på internationellt vatten. De som planerade bron på den här tiden öppnade också för tax-free handel mitt ute i Östersjön.
– Det fanns någon politiker på Gotland som pratade mycket om detta. Han hade gjort beräkningar om hur dyr färjan är och hur förfördelade Ölänningarna är, säger Adriano Maglice.

Om det i framtiden blir en fast förbindelse till Gotland kommer det förmodligen bli en bro.
– Generellt så föredrar jag broar framför tunnlar. De är billigare att bygga och lättare att underhålla. När det kommer till tunnlar är det mer komplicerat. Det kräver mer resurser för att reparera och underhålla, sedan är det mycket mer kostsamt när det handlar om säkerheten, säger Adriano Maglice.
För snart 20 år sedan skulle en bro från Stockholmstrakten till Gotland kosta omkring 40 miljarder. Medan en förbindelse via Öland mot Smålandskusten skulle gå på 25 miljarder. Vad notan skulle landa på idag vet ingen. Och då får vi tänka på att jättebron i Kina kostade omkring 100 miljarder att bygga, för att inte tala om alla människoliv som gick till spillo.
– Det går inte att svara på rak arm vad den här bron skulle kosta. Sedan som sagt är ingenting omöjligt, det är bara hur mycket man är beredd att betala, säger Adriano Maglice.
När Vägverket skissade på en Gotlandbro funderade man också över en tunneldel mellan Saffransö och Muskotö. Det skulle innebära att man fick en fri seglingshöjd och inte påverkade sjöfarten.
När det begav sig trodde Vägverkets projektchef Sven-Åke Avrilo att man skulle kunna börja bygga omkring 2015. Sedan skulle bygget ta åtta år och invigas ungefär där vi står idag. Men det finns ingen bro till Gotland och diskussionen har försvunnit.
– Jag har faktiskt inte hört talas om den, säger Adriano Maglice.
Istället byggs det andra broar och tunnlar i världen. Fehmarnförbindelsen ska koppla samman Danmark och Tyskland. Den väntas ställa till trafikkaos i Skåne och är betydligt kortare än Gotlandsbron med sina knappa två mil.
– Jag vet visserligen inte så mycket om vilka förutsättningar det är i Fehmarnsundet. Men jag tror ändå att broalternativet skulle vara bättre. Men sedan kan besluten handla om politik, var arbetstillfällen finns och vad opinionen tycker, säger Adriano Maglice.
På Gotland är det bara barn och dårar som vågar drömma om en bro. Istället verkar de få försöka hoppas på en förbindelse till Ingmar Bergmans Fårö. Men det verkar också uppskjutet i stjärnorna.
– Det får du fråga Trafikverket om, säger Eva Nypelius trumpet.
Världens längsta broar
1. Danyang-Kunshans stora bro – 164 800 meter lång, sträcker sig i huvudsak över land och används av snabbtåg. Ligger i Kina och färdigställdes 2010.
2. Changhua-Kaoshing-viadukten – 157. 17 meter lång, sträcker sig i huvudsak över land och används av snabbtåg. Ligger i Taiwan och fördigställdes 2004.
3. Tianjins stora bro – 113 700 meter lång, sträcker sig i huvudsak över land och används av snabbtåg. Ligger i Kina och färdigställdes 2010.
4. Cangdes stora bro – 115 900 meter lång, sträcker sig i huvudsak över land och används av snabbtåg. Ligger i Kina och färdigställdes 2010.
5. Weinan Weihes stora bro – 79 732 meter lång, sträcker sig i huvudsak över land och används av snabbtåg. Ligger i Kina och färdigställdes 2008.
Källa: SVT
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.















