Tvingas till dieselfusk: ”Nu går den mycket bättre”

Problemen med dieselsystemet AdBlue kan vara enorma i Sverige. När systemen krånglar flera gånger känner många bilägare att de inte har något val. Flera bilägare som tvingats fuska berättar.
– Nu går bilen mycket bättre, den drar mindre diesel och blir betydligt piggare, säger bilägaren.

Problemet med AdBlue bara växer. Sedan vi på Carup började skriva om fenomenet berättar allt fler bilägare att de tvingas fuska. Hur utbrett fusket är vet inget, mörkertalet kan vara enormt. Flera bilägare berättar att man kopplat ur avgasreningen för att slippa bli ruinerade av skyhöga verkstadskostnader.
– Jag köpte en ny Toyota Pro-Ace och fick problem med AdBlue så fort det blev kallt. Under nybilsgarantin byttes NoX-sensorerna ut fyra eller fem gånger, säger bilägaren.

När garantin gick ut blev det för dyrt att åka skytteltrafik mellan hemmet och verkstaden. Efter ett rådslag med en mekaniker tog bilägaren sitt beslut.
– När nybilsgarantin gick ut kopplade jag ur AdBlue. Ingen har sagt till mig att det var olagligt. Samtidigt går bilen mycket bättre, den drar mindre diesel och blir betydligt piggare, säger bilägaren.

“Att koppla ur eller manipulera AdBlue-systemet är olagligt” säger Ulf Stefansson på Fordonsjuristen.

Han hade ingen aning om att det var ett brott. Men fordonsjuristen varnar för att det bryter mot lagen.
 – Att koppla ur eller manipulera AdBlue-systemet är olagligt enligt både den svenska miljöbalken och europeisk miljölagstiftning. AdBlue-systemet är en viktig del av fordonets avgasrening och regleras under EU:s Euro 6-normer. Att modifiera eller inaktivera systemet innebär att fordonet inte längre uppfyller utsläppskraven, vilket kan leda till betydande juridiska och ekonomiska konsekvenser för både verkstäder och fordonsägare, säger Ulf Stefansson på Fordonsjuristen.

Men den erfarna mekanikern fnyser åt det här. Han möter villrådiga kunder varje dag. Människor som inte har råd att laga AdBlue.
– Adblue togs fram i all hast. Det hade varit Dieselgate med Volkswagen och skandalen i USA. Man behöver något snabbt som renade dieselmotorerna. Det är en av anledningarna till att systemet är så dåligt, säger mekanikern.

Själva bortkopplingen av AdBlue är inte olaglig.

M Sverige är kritiska mot verkstäder som hjälper sina kunder att koppla bort avgasreningen.
– Det strider mot verkstädernas reparationsvillkor eftersom tjänster enbart får utföras på det sätt som förordas av biltillverkaren. Eftersom villkoren är överenskomna med Konsumentverket utgör de god sed för alla bilverkstäder. Det betyder att ingen verkstad får mixtra med bilens utsläppsbegränsande teknik om inte biltillverkaren lämnat en instruktion om det, säger Carl Erik Stjernvall, expert på M Sverige.

Däremot är det inget brott att koppla bort AdBlue.
– Själva bortkopplingen är inte straffbar. Det är inte olagligt att bygga om ett fordon. Däremot är det så att du kan bli rapporterad för miljöbrott om du använder den, säger Roger Ogemar, bilinspektör hos polisen.

Men just nu finns inga verktyg att avslöja AdBlue-fuskare i bilprovningen. Besiktningsföretagen har inte partikelmätning som anses vara det bästa verktyget. Men nya EU-regler gör att det väntas bli infört de närmaste åren.
– Vi skulle vilja kunna utföra partikelmätning, vi hoppas att EU kommer med det i den nya besiktningsdirektivet, säger Tord Fornander, ordförande för Besiktningsbranschen.

Under tiden fortsätter svenskarna att koppla ur sin AdBlue. Och eftersom verkstäderna programmerar bort systemet syns heller inga varningslampor och bilar glider igenom kontrollbesiktningen.
– Det förvånade mig att Toyotas egna mekaniker visste mycket väl vilket skräp AdBlue är och att det inte tål kallgrader, säger bilägaren.

Han får stöd av mekanikern.
– AdBlue går sönder på alla bilmärken, inte bara Toyota. Och det kostar stora pengar för ägarna att reparera. Det går på minst 30 000 kronor för man måste byta tanken också, säger mekanikern.

Problemet med AdBlue är utbrett. De flesta med nyare dieselbilar verkar vara drabbade.
– En av gångerna jag kom in på verkstaden med min nya Toyota, så sa mekanikern “Jaha, du var den första med Adblue i dag, vi får se hur många fler som kommer in”, säger bilägaren.

Under de kalla månaderna är det som värst.
– Ja, det stämmer, helst på vintern har vi massor med bilägare som kommer med Adblue, det är helt uppriktigt på kass svenska, ett riktigt skitsystem, säger mekanikern.

Branschorganisationen Motorbranschens Riksorganisation tar avstånd från verkstäder som hjälper sina kunder att avinstallera AdBlue.
– Det är självklart oseriöst och skadar våra handlare och verkstäder, säger deras jurist David Norrbohm.

Men det biter inte på de drabbade.
– En märklig sak är ju att den pump som sitter i tanken är att tanken är helgjuten så man måste byta hela tanken om pumpen är trasig. Sedan händer det också om bilen stått en vecka eller så. Då bildas det kristaller som stelnar och ställer till med problem för pumpen som går sönder, säger bilägaren.
Vi har sökt Toyota för en kommentar. De skulle återkomma, men har ännu inte gjort det.
LÄS MER: