Dyr bensin ett klipp – oljejätten tjänar 106 miljarder

De skenande oljepriserna är ett klipp. Oljejätten Shell gör en enorm vinst. På bara tre månader tjänade bensinjätten 106 miljarder kronor – nästan dubbelt så mycket som för ett år sedan.

Det går lysande för en av världens största oljekoncerner. Shell presenterade på torsdagen en kvartalsrapport med ett resultat som nästan fördubblats jämfört med förra året. Den justerade vinsten under årets tredje kvartal landade på 10,8 miljarder dollar. Med en dollarkurs på 9,82 kronor motsvarar det hela 106 miljarder kronor.

Under samma kvartal 2025 tjänade Shell 5,43 miljarder dollar, motsvarande drygt 53 miljarder kronor med samma växelkurs. Det innebär att vinsten ökat med nästan 53 miljarder kronor på ett år. Ökningen är hela 99 procent.

Tjänar över en miljard om dagen
Utslaget över kvartalets 92 dagar motsvarar den justerade vinsten omkring 1,15 miljarder kronor per dag. Det är nästan 48 miljoner kronor i timmen, eller omkring 800 000 kronor i minuten. Men den redovisade vinsten hänförlig till aktieägarna är ännu högre. Den uppgick till drygt 12 miljarder dollar, motsvarande 118 miljarder kronor.

Resultatet har lyfts av högre marginaler inom oljeraffineringen och högre priser på flytande naturgas. Shell uppger att raffinaderimarginalerna nådde rekordnivåer under kvartalet.
– Shells orubbliga fokus på den operativa verksamheten gjorde att vi kunde leverera mycket starka resultat under ett kvartal med fortsatta allvarliga störningar i det globala energisystemet, säger koncernchefen Wael Sawan i Shells kvartalsrapport.

49 miljarder till aktieägarna
De stora vinsterna innebär också att Shell kan fortsätta föra tillbaka enorma summor till sina aktieägare. I samband med rapporten presenterade företaget ett nytt program för återköp av aktier på fem miljarder dollar. Det motsvarar 49 miljarder kronor. Återköpen ska genomföras under de kommande tre månaderna.

FAKTA: Shells rekordstarka kvartal

NyckeltalTredje kvartalet 2026
Justerad vinst106,2 miljarder kr
Justerad vinst Q3 202553,3 miljarder kr
Vinstökning99 %
Redovisad vinst till aktieägarna118,4 miljarder kr
Operativt kassaflöde206,7 miljarder kr
Fritt kassaflöde160,3 miljarder kr
Nytt aktieåterköpsprogram49,1 miljarder kr
Nettoskuld390,2 miljarder kr

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt