Svenska bilister pressas av dyrare bensin och diesel. Då gör oljejätten Shell enorma miljardvinster.
– De tjänar miljarder samtidigt som människor får betala priset för krig och högre energikostnader, skriver organisationen Green Peace i en protest mot bolaget.
Kriget i Mellanöstern har fått oljepriset att rusa. Samtidigt som priserna stigit för konsumenterna beskriver Shell själva situationen som en historisk möjlighet på energimarknaden. I sin senaste kvartalsrapport skriver bolaget om ”oöverträffad volatilitet” och kraftiga rörelser på olje- och gasmarknaden. Där syns också det stora vinstlyftet.
Shell tjänade 6,9 miljarder dollar under årets första tre månader, motsvarande omkring 63,5 miljarder kronor med dagens dollarkurs. Det är mer än dubbelt så mycket som kvartalet innan, då vinsten låg på cirka 30 miljarder kronor. Bakgrunden är den kraftiga oron på energimarknaden efter konflikten mellan Iran och USA.

Bara under de första dagarna efter attackerna steg oljepriset snabbt och marknaden har fortsatt vara nervös kring leveranser från Mellanöstern och Hormuzsundet som är en av världens viktigaste transportvägar för olja. Samtidigt som bilister och hushåll fått betala högre priser på drivmedel och energi har Shell alltså gjort ett av sina starkaste kvartal på länge.
Bolaget redovisar dessutom ett rörelseresultat på 17,7 miljarder dollar, motsvarande över 163 miljarder kronor. Nu väljer Shell också att höja utdelningen till aktieägarna med fem procent och köpa tillbaka egna aktier för ytterligare 3 miljarder dollar, något CarScoops först uppmärksammade. Men alla jublar inte över siffrorna.
Miljöorganisationen Greenpeace UK har riktat hård kritik mot oljejätten och anklagar bolaget för att tjäna enorma pengar på krisen.
– Shell tjänar miljarder samtidigt som människor får betala priset för krig och högre energikostnader, skriver organisationen i en protest mot bolaget.
Shell påverkas samtidigt själva av konflikten. Omkring 20 procent av företagets olje- och gasproduktion finns i Mellanöstern. Vissa anläggningar i regionen har fått problem och delar av produktionen har stoppats efter oroligheterna. Men trots det fortsätter pengarna att rulla in. Bara ökningen av Shells vinst mellan två kvartal motsvarar ungefär 33 miljarder svenska kronor.
LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamina i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist, bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.





















