JUST NU: Geely-topp dementerar ryktena om Polestar

Geely går ut med skarp dementi av Handelsbankens rykten om Polestar. Spekulationerna fick aktien att falla med fyra procent. 
– “Källor med insyn i den svenska fordonsindustrin” har ingen insyn i hur Geely Holding på huvudkontoret i Hangzhou resonerar och vi undanber oss lokal ryktesspridning som inte gynnar vare sig Polestar, deras kunder eller oss och andra aktieägare, säger Stefan Lundin, Chief Communications Officer Geely Holding Europe, till Carup. 

Handelsbankens ekonomikanal EFN gick på måndagen ut med obekräftade uppgifter om att elbilsmärket Polestar skulle vara nära nedläggning eller rekonstruktion. Sajten citerar anonyma källor som sägs ha inblick i den svenska fordonsindustrin. 

Uppgifterna i EFN fick snabbt spridning i en mängd mediekanaler i Sverige. Även vi på Carup har publicerat en artikel om EFN:s uppgifter. Trots att Geely i Sverige demementerat uppgifterna valde EFN, som finansieras av Handelsbanken, att publicera uppgifterna.  När Nasdaqbörsen öppnade i New York föll Polestars aktier direkt med fyra procent. Nu frågar sig många om EFN:s uppgifter bara är spekulationer, eller om det faktiskt finns substans bakom. 

Enligt Stefan Lundin, Chief Communications Officer Geely Holding Europe, finns det ingen substans i uppgifterna. Till Carup komme han med en än mer bestämd dementi än tidigare.
– Jag kan dementera EFNs påstående om att “drastiskt besked kan komma närsomhelst”. Som Polestar redan sagt till EFN arbetar vi från Geely Holdings sida med långsiktiga finansiella lösningar tillsammans med dem. “Källor med insyn i den svenska fordonsindustrin” har ingen insyn i hur Geely Holding på huvudkontoret i Hangzhou resonerar och vi undanber oss lokal ryktesspridning som inte gynnar vare sig Polestar, deras kunder eller oss och andra aktieägare, skriver Stefan Lundin i ett mejl till Carup. 
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt