Elbilarna tar slut på allt litium. Redan 2028 kan det bli brist med dyrare elbilar som följd.
– Utbudet kommer att minska snabbare än vi förväntar oss, säger Allan Pedersen, forskningschef på Wood Mackenzie.
Om femton år tror experterna att 75 procent av alla elbilar i världen kommer att vara elektriska. Då kommer 80 procent av världens litiumproduktion att hamna i händerna på biltillverkarna. Nu undrar många om det räcker med den litium vi har under marken. Allan Pedersen är inte säker. I det värst tänkbara scenariot för framtiden finns det en stor risk att litiumet tar slut.
– Med alla ambitiösa klimatprojekt ser vi att det kommer att uppstå ett underskott redan 2028, varnar forskningschefen i sin rapport.
Elbilar är den största orsaken till problemen. Cirka 72 till 80 procent av all litiumproduktion går till byggandet av elbilar. Wood Mackenzie tror att en investering på drygt 100 miljarder euro skulle kunna bidra mycket till att förhindra brist. Helst skulle nästan 280 miljarder euro behöva investeras.
Tacka Sverige för litium
Världen kan tacka Sverige för Litium. Det var faktiskt en svensk som upptäckte det här grundämnet 1817. Han hette Johan August Arfwedson och kom från Finnerödja utanför Laxå. Det var en uppburen gosse med gott läshuvud. Hans Pappa Jakob var en pompös brukspatron sin egen tid Han skickade sonen till Uppsala för vidare studier. Där tog Johan bergsexamen 1812 och fick genast arbete hos Bergskollegium som vakade över den svenska gruvskatten i Bergslagen.
Precis som många gånger tidigare i historien var det av en ren tillfällighet den här närkingen skrev in sig i världshistorien. Om kvällarna brukade han arbeta extra i sitt laboratorium. En mörk och kylslagen sådan hade den unga bergsmannen kommit över lite petalit från Utö.
Han upptäckte då oxid efter ett helt okänt grundämne. På det sättet blev Litium känt för världen och resten är historia. Johan gjorde sig en internationell karriär och blev till och med invald i den franska vetenskapsakademien. Johan August Arfwedson köpte sig ett eget gods men gick bort alldeles för tidigt. Han var blott 49 år när det blev hans tur att sticka tårna mot Sankte Per. Hans livsverk står sig gott och idag är Litium eftertraktad.
Var finns litium?
Litium har använts till en rad olika saker. Eftersom det är en alkalisk metall har den fungerat till batterier. Men även keramik och glas duger gott som ingrediens till.. Den mesta utvinningen sker i Australien och Sydamerika. Vi har även fyndigheter i Sverige. Men inte tillräckligt stora för att investerarna ska sätta spaden i marken.
Litium har nummer tre i det periodiska systemet och är det första grundämne som har utsatts för en artificiell kärnreaktion. Det skedde 1932 genom forskarna John Cockroft och Ernest Waltson som bombade litium med protoner från en partikelaccelerator.
Med elbilarnas intåg finns det risk för brist på litium om några år. Det är därför som experten på Mackenzie kräver att något måste göras. Litium finns över hela jorden och genom forskning går det att öka brytningen betydligt.
– Industrin måste börja reagera nu eftersom allt fler regeringar strävar mot ett nollutsläpp av koldioxid, säger Allan Pedersen.
Maths Nilsson är grundare av Carup.















