Red Bull avslöjar sin nya F1-bil med Fordmotor. Först ut med nya utseendet inför de nya reglerna.
– Jag tycker att den är mycket bättre, säger Max Verstappen.
F1-bilarna förändras radikalt i år. De blir mindre, får nya hybridmotorer och får helt annan aerodynamik. Nu har Red Bull avslöjat sin nya bil RB22 inför F1-säsongen 2026. De har övergått från Honda till Ford-motorer och den nya bilen får stora Ford-märken. Den nya F1-bilen visades upp hos Ford i Detroit i Michigan.
Den nya motorn är en V6:a som utvecklats av Ford och Red Bull i samarbete. Den har en ny motorgenerator som heter MGU-K som omvandlar bromsenergi till kraft för föraren.
– För 125 år sedan vann min gammelfarfar, Henry Ford, ett lopp här i Detroit för att hjälpa till att starta Ford Motor Company. Ford har en historia inom Formel 1, och nu är vi här för att skriva nästa kapitel med Red Bull, sade Bill Ford.



RB22 är designad av Pierre Waché och påminner om Red Bulls succébil RB19. Max Verstappen hyllade den skämtsamt.
– Jag tycker att den är mycket bättre. Jag har frågat efter den här ett tag, så den här är toppen. Jag gillar glansen. Jag gillar den blå färgen. Det är min favoritfärg. Jag gillar konturerna av regnbågslogotypen också, säger Verstappen.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter















