Brandmännen gick över till elbil – här är domen

Brandstationen bytte till eldriven brandbil. Från början var många skeptiska. Men det vände snabbt.

I Tyskland har Tekniska universitetet i München (TUM) nyligen invigt två mycket speciella brandbilar vid namn Rosenbauer RT. Fordon på 19 ton som kan göra i princip allt som andra brandbilar kan. Men de gick på el. Och till en början var många av brandmännen skeptiska till de eldrivna brandbilarna, trots att flera tester visade att den fungerade i nästan alla situationer.
– Man kan inte förlita sig på experiment i en nödsituation, berättade en talesperson för TUM:s brandkår.

Men platschefen Jürgen Wettlaufer var rak i sitt svar. Han förklarade varför satsningen på dyra, eldrivna brandbilar ändå var rätt.
– Att återgå till rena förbränningsmotorer var helt uteslutet. Som brandkår måste vi också bry oss om hållbarhet och framtida livskraft. Hela universitetet arbetar för detta mål.

Brandbil el
Till slut gillade brandmännen den eldrivna brandbilen. Bild: TUM / Facebook

Naturligtvis var frågan om räckvidd viktig. Men brandbilarna kör inte särskilt långa sträckor, och efter 12 månader i drift visade det sig att elmotorn inte blev något problem för brandmännen. Brandbilen har också många andra smarta funktioner inbyggda. Bland annat Wifi och möjligheten att kommunicera med drönare. Och eftersom att den drivs på el, blir bullernivån lägre under körning. Detta underlättar kommunikationen.

Och brandmännen uppskattar funktionerna.
– Detta gör att vi kan kommunicera bättre, vilket är fantastiskt. Vi förstår också radion och våra kollegor perfekt, vilket gör att vi slipper ställa frågor hela tiden. En enorm fördel för säkerhet och komfort, berättade en av brandmännen.

Även pressen verkade gilla brandbilen. Bild: TUM / Facebook

Under den moderna karossen döljer sig en stålkonstruktion byggd på ett specifikt chassi med fyrhjulsdrift och styrbara hjul. Den rymmer ett batteri på 132 kWh (66 kWh för den lättare varianten) som kan ta upp till 150 kW i likström och 22 kW via växelströmsladdning. Brandbilen kan också svänga väldigt snävt jämfört med andra fordon i samma storlek.

Om batteriet inte räcker har Rosenbauer en lösning. En sexcylindrig dieselmotor som drivs på biobränsle kan ge extra kraft, men den behövs bara vid långvariga pumpoperationer. Förutom vid mycket stora bränder kommer RT alltså att köra helt på el. Ett miljövänligt koncept, men det är också en dyr investering. Varje fordon kostar över 10 miljoner kronor (800 000 €).

Dela med dig av Carup

Senaste nytt