Den ägdes av en äldre dam i 20 år. Nu har Volvoentusiaster ett supertillfälle. Sällan säljs en så välbehållen Volvo 850 T-Röd.
– När hon gick bort ärvdes bilen av en vän som inte brukade den, uppger Bidders Highway.
Med 850-modellen bytte Volvo skepnad. Från en säker skokartong till en sportigare bil som attraherade en bredare publik. Volvo spann vidare på framgångskonceptet och toppade modellprogrammet med flera trimmade modeller.
När Volvo 850R lanserades var det den snabbaste Volvomodellen någonsin. Den presenterades år 1996, som en uppföljare till föregångaren T-Gul och fick därav det mycket passande smeknamnet T-Röd. Kombimodellen fick en speciell vinge på bakluckan och effekten i turbofemman höjdes till 250 hästkrafter och vridmomentet var 350 Newtonmeter.


Bilen var extremt snabb för sin tid med en toppfart på 250 km/h och 0-100 på endast 6,7 sekunder med manuell växellåda. Chassit var något mjukare än hos föregångaren T-Gul, men väghållningen var ändå imponerande. Sportstolarna hade alcantara i mitten vilket gjorde att du satt som klistrad i kurvorna. Bilen hade massor med utrustning med förkortningar som ABS, SIPS, ECC, och TRACS. För sin tid var det en tämligen dyr bil, kombimodellen av 850R kostade 407 000 kronor för 28 år sedan vilket motsvarar cirka 650 000 kronor i dagens penningvärde. Endast 3337 Volvo 850 T-röd tillverkades, varav 1753 var herrgårdsvagnar.
Den här T-Röden har rullat i Kiruna. Pikant nog är det en äldre dam som blev dess första ägare. Måhända tyckte hon att det var trevligt med en kraftfull motor.
– När hon gick bort ärvdes bilen av en vän som inte brukade den. Nuvarande ägare är granne med den förra och hade koll på den. För ett år sedan fick han möjlighet att köpa bilen. Sedan dess har han servat och besiktigat bilen men den har bara körts mycket sparsamt, står det i annonsen.




Den snabba Volvon är i ett utmärkt skick efter endast 6000 mil. Det finns något mindre stenskott under främre spoilers. I övrigt är lacken mycket fin. Den har heller aldrig rullat på saltade vägar och är helt fri från rost.
När du öppnar dörren är det som att resa tillbaka i tiden. De få ägarna har varit mycket noggranna. Här har det inte spillts någon ketchup eller kaffe. De få skador som finns är mycket begränsande och märks knappt.
– Inredningen är mycket fin med endast en mindre skada på passagerarsätets baksida. I övrigt är stolar, paneler, ratt och innertak i närmast nyskick.
Säljaren erbjuder en perfekt servicehistorik. Samtliga tre tidigare ägare har varit mycket skötsamma med den här bilen.
– Mekaniskt i mycket gott skick. Motorn är omodifierad och går som den ska. Växellåda och drivlina fungerar perfekt. Bromsarna vibrerar lätt, troligen på grund av stillestånd, men detta förväntas försvinna vid användning.
Bilen auktioneras just nu ut på Bidders Highway. Klubban går måndagen den 16 september, den som har lagt det högsta budet då vinner den här rariteten.
LÄS MER:
Maths Nilsson är grundare av Carup.