Volvo-värstingen 850 T-Röd säljs på auktion

När Volvo 850R lanserades år 1996 blev den genast väldigt folkkär och gavs smeknamnet T-Röd. I dag är den en riktig superklassiker och mycket sällsynt. Den är dessutom vindsnabb med en toppfart på närmare 240 km/h. Laddad med 250 hästkrafter är den väldigt sällan till salu.

När Volvo 850R lanserades var det den snabbaste Volvomodellen någonsin. Den presenterades år 1996, som en uppföljare till föregångaren T-Gul och fick därav det mycket passande smeknamnet T-Röd. Kombimodellen fick en speciell vinge på bakluckan och effekten i turbofemman höjdes till 250 hästkrafter och vridmomentet var 350 Newtonmeter.

Bilen var extremt snabb för sin tid med en toppfart på 250 km/h och 0-100 på endast 6,7 sekunder med manuell växellåda. Chassit var något mjukare än hos föregångaren T-Gul, men väghållningen var ändå imponerande. Sportstolarna hade alcantara i mitten vilket gjorde att du satt som klistrad i kurvorna. Bilen hade massor med utrustning med förkortningar som ABS, SIPS, ECC, och TRACS. För sin tid var det en tämligen dyr bil, kombimodellen av 850R kostade 407 000 kronor för 28 år sedan vilket motsvarar cirka 650 000 kronor i dagens penningvärde. Endast 3337 Volvo 850 T-röd tillverkades, varav 1753 var herrgårdsvagnar.

Med det sagt är högst lägligt för er T-Rödfantaster att snegla på denna Volvoröda pärla till salu med knappa 183 000 km på mätaren och fullstämplad servicebok. Bilen har enligt Transportstyrelsen haft sju ägare i sina dagar men det finns limiterad information om hur många av dessa som faktiskt använde bilen.

Exemplarets exteriör är i gott skick och har inte genomgått några renoveringar eller omlackeringar. Ingen rost så långt ögat kan nå, av att döma av bilderna och fönstren och lister är fina och täta. Slitage syns tydligast på fälgarna men är inget utöver det vanliga.

Interiören har likt exteriören lämnats i fred och kommer i välbehållet skick, utan sprickor i säten eller trasiga reglage. Under huven finns en välbehållen motor och komponenter i fullt original vilket inte hör till vanligheten. Den senaste servicen utfördes i januari och då bytte man kamrem, olja och filter. Besiktningen skedde i februari.

Det gedigna lastutrymmet tar dig, familjen och skidutrustning till fjällen på nolltid under bekväma och säkra omständigheter. Auktionen hos Bidders Highway inleds inom kort och om man är intresserad är det bäst att hålla ögonen öppna. När det kommer till klassiker av denna dignitet kan det smälla till rätt ordentligt.
LÄS MER:

MEST LÄSTA

Senaste nytt

Tester