Spetsad Volvo T-Röd säljs på auktion: ”Lite extra knuff”

Volvo 850 R ”T-Röd” har blivit en av de mest ikoniska Volvomodellerna någonsin. Den moderna svenska klassikern med 300 trimmade hästkrafter säljs nu på auktion.
– Rolig och värdig representant för Volvos T-färgade femmor, en bil att sparsamt bruka och bevara, uppger Bilwebauctions.

En av de mest åtråvärda moderna svenska klassikerna bjuds nu ut på Bilwebauctions. En röd Volvo 850 R från slutet av 1996, årsmodell 1997. De invigda vet förstås att det handlar om den så kallade ”T-Röd”.

Volvo T-Röd har blivit en modern klassiker, en bil man kan ställa i garaget och som stiger i värde. Att modellen döptes till T-Röd i folkmun var självklart eftersom den kom direkt efter Volvos succé med T-Gul. När bilen lanseradess 1996 var 850 R den starkaste och snabbaste bilen i Volvos historia. Den femcylindriga turbomotorn från T-Gul hade trimmats lite till av Volvos tekniker. Det handlar om den välkända femman på 2,3 liter med turbo och laddluftkylare. I standardutförande ger den 250 hästkrafter och vridmomentet är 350 Nm mellan 2 400 och 5 000 r/min. Den aktuella bilen som nu säljs är dock trimmad till 300 hästkrafter.

Bilen såldes ny i Stockholm hösten 1996 och har under drygt 25 år bara rullat 19 000 mil. De senaste åren är den sparsamt körd och har ägts av klubbmedlemmar i klubben för Volvos R-modeller, Nordic R. Precis som alla 850R är bilen så gott som fullutrustad och har de speciella 17″-fälgar vid namn ”Volans”.

– Fint bevarad T-Röd i ett trevligt originalutförande med lite extra knuff. Bilen har en lätt trimning i form av en annan motorstyrning, det vill säga “chippad”, och lämnar runt 300 hk i nuvarande utförande. Låda och bromsar matchar den någorlunda milt kryddade turbokänslan, som i sig känns helt rätt för bilens utstrålning. Länkarmslagringarna är också bytta. Reservhjulet saknas, uppger Bilwebauctions som säljer bilen.

Den röda lackeringen är väl bevarad sånär som några stenskott och normalt slitage. Inredningen med masurbjörk och ljus skinn och alcantara har hållit stilen sedan 90-talet. Den som vill lägga vantarna på en så här fin T-röd får räkna med att lägga upp åtminstone 200 000-250 000 kronor, enligt Bilwebauctions. Då det är en ovanlig modell med högt samlarvärde kan nog priset bli ännu högre. Endast 3337 röda 850 R ska ha tillverkats. Av dem var endast 1165 bilar sedaner. Det som gör den aktuella bilen extra ovanlig är att det är en av endast 221 manuellt växlade T-Röd-sedaner.

MEST LÄSTA

Senaste nytt

Tester