Så snabb är en Golf med Volvo-motor på 1000 hk

Här är Golvo – bilen som är snabbare än Koenigsegg. Bilen är en Golf GTI med en femcylindrig Volvomotor. Denna älskvärda kombination ger 1 000 hästkrafter.

Joe Bristow från Storbritannien är mannen bakom en av bilvärldens snabbaste bilbyggen. Genom att ha slagit ihop två ingredienser som vi svenskar känner till väl. Han tog en Golf GTI MK3 och bytte ut 1,8-litersfyran mot ett riktigt svenskt kraftpaket, nämligen Volvos välbekanta femcylindriga turbo.  

Vid första anblicken ser Joe Bristows bil ut som vilken Golf som helst, men det många inte ser är att bilen är ett riktigt fartmonster. Golvon är nämligen en brutalt snabb sleeper och slår de allra flesta på dragstripen. 402 meter gör bilen på imponerande 8,82 sekunder. Det gör den till och med snabbare än Koenigsegg Jesko Absolut, som klarade samma sträcka på 8,88 sekunder. Det är imponerande vad gammalt svenskt aluminium kan åstadkomma.

När Joe Bristow satte ihop sin Golvo utgick han från ett förstärkt S60-block med en Xona-turbo som laddar hela tre bar. Motorn har annan insprutning, special-ECU, smidda kolvar och stakar samt portade toppar. Ja, med 1000 hästkrafter förstår ni att inte så mycket är Volvo original. För att få ner all effekt i backen har Golfen en sekventiell växellåda och specialdiffar från Quaife.

I klippet som är länkat i artikeln kan ni se hur snabb Joe Bristows Golvo faktiskt är. Det är häpnadsväckande hur snabb bilen är i starten, och det är kul att se hur den slår de flesta utmanare med V6- och V8-motorer.
LÄS MER:

Senaste nytt