Bilen som ska rädda Volvo. Snart presenteras en laddhybrid med rekordlång räckvidd i Kina. Bilen kan få 38 mils räckvidd på el och likna nya Zeekr 9X.
– Volvo Cars kommer snart att presentera sin första laddhybrid med utökad räckvidd i Kina, uppger Volvo i sin kvartalsrapport.
Volvo har stora problem i Kina och i mars föll försäljningen med 22 procent. Även på andra håll i världen går det utför. Nu tvingas Volvo genomföra ett sparpaket på 18 miljarder kronor. De teknikmedvetna kinesiska köparna ratar Volvos elbilar som har gammalmodig teknik jämfört med de nya kinesiska elbilarna. Ägaren Geelys nya märken Lynk&Co och Zeekr har kört om Volvo. De 10 år gamla laddhybrid-modellerna från Volvo har svårt att hävda sig.
Nu bekräftar Volvo att de redan i år kommer med en helt ny modell i Kina. En laddhybrid med extra lång räckvidd ska få de kinesiska köparna att återvända. Volvo berättade första gången om satsningen i höstas när de hade kapitalmarknadsdag.


– Vi behöver en övergångslösning och det har vi i form av plug-in-hybrider. Nya produkter är på gång, , vi har denna långsiktiga laddhybrid för Kina och mycket viktig för Europa och USA, säger Volvos vd Håkan Samuelsson under analytikersamtalet efter kvartalsrapporten.
Den nya bilen ska kunna köras flera 10-tals mil på enbart el som laddas från elnätet. Och när det är dags för långresa kan bilen användas med bensinmotor även på platser där det finns brister i laddinfrastrukturen.

Volvos systermärke Zeekr har redan visat en laddhybrid med 38 mils räckvidd i Kina. Vd Håkan Samuelsson har redan gjort det tydligt att Volvo ska samarbeta mer med Geelys olika märken i Kina. Samuelsson bekräftar att Geely hjälper Volvo med utvecklingen. Det är troligt att Volvos nya laddhybrid kan komma att dela teknik med Zeekrs nya lyxmodell 9X. Förutom elmotorer och batteri har Zeekr 9X en tvåliters turboladdad bensinmotor på 275 hästkrafter som både kan ladda batteriet och driva hjulen. Totalt har bilen 885 hästkrafter. Om bilen också kommer att säljas i Sverige är inte bekräftat, Volvo talar just nu om att presentera den i Kina, men Håkan Samuelsson nämnde även att USA och Europa kan bli aktuella.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter