Popstjärnan Shakira anordnade en tävling där vinnaren fick hennes Lamborghini Urus gratis. Men två månader efter drömvinsten tvingas nu vinnaren sälja lyx-SUV:en.
Att vinna en Lamborghini värd flera miljoner låter som en dröm och det är det också. När popstjärnan Shakira skulle marknadsföra sin låt “Soltera” anordnade hon en tävling där vinnaren fick hennes lila specialutrustade Lamborghini Urus. En bil som har ett utgångspris på minst 3,5 miljoner kronor och då pratar vi utan några specialdetaljer.
För drygt två månader sedan annonserade också vinnaren, Michael Meija – men nu tvingas han sälja bilen. Detta trots ett generöst bidrag (utöver bilen då…) från världsstjärnan Shakira som vet att det kostar att äga en superlyxbil. Vinnaren fick även 90 000 dollar (cirka 965 000 kronor) för att täcka registrering, försäkring och underhåll. Den lyckliga vinnaren Michael trodde att det skulle räcka – men verkligheten såg annorlunda ut.
Bara försäkringen landade på över 21 000 kronor i månaden, och bränslekostnaden blev snabbt en chock när han insåg att tanken behövde fyllas varannan dag för cirka 800 kronor.
– Hittills har jag betalat alla avgifter för ägarbytet, juridiska kostnader och försäkring för sex månader. Men nu kommer federala skatter också vid årets slut, sa Mejia i en intervju enligt TheDrive.
Urusen som sticker ut med sin specialdesign, har dragit stor uppmärksamhet med sin lila lack och interiör i vitt och neongrönt. Men att köra en superstjärnas SUV visade sig vara mer kostsamt än han trott. Nu har Mejia bestämt sig för att sälja bilen, och intresset är stort.
Han säger att han redan fått bud på uppemot 800 000 dollar, motsvarande 8,5 miljoner kronor – betydligt mer än vad en begagnad Urus normalt kostar. Självklart är det bilens unika historia som också lockar köpare, att självaste Shakira har ägt och kört bilen. Men vissa spekulanter har också föreslagit föreslagit att han skulle tjäna mer på att sälja bilen i delar.
Michael Meija själv har andra tankar. Han ser nu sin möjlighet att istället bli dollarmiljonär:
– Jag tror att det är allas dröm att ha sin första miljon. En miljon och en dollar – då är jag nöjd, säger han, enligt TheDrive.
LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamen i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå Universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.