KTM räddat ur konkurs – ovisst öde för Husqvarna

KTM räddat i sista stund. BMW och andra spekulanter blev blåsta på affären. Men Husqvarnas framtid är ännu mer oviss. 

I går var det stort tumult utanför domstolen, Oberösterreichische Nachrichten i Ried am Innkreis. Då skulle fordringsägarna till den konkursade motorcykeltillverkaren KTM rösta om hur de skulle göra med företaget. Flera utländska intressenter var inblandade. Däribland den tyska BMW som dök upp under de senaste dagarna som en alternativ ägare till den österrikiska motorcykeltillverkaren.

Men om BMW skulle köpa KTM innebar det att hela verksamheten skulle flytta till Tyskland och lämna varenda anställd kvar utan arbete. Men på tisdagsmorgonen började det florera rykten. Någon spred ut att man hade en uppgörelse på gång mellan aktieägarna och fordringsägarna. Men någon affär med BMW verkar det inte bli.

Husqvarna riskerar att få låg prioritet när KTM ska fokusera på kärnverksamheten.
Även huvudägaren Stefan Pierer kommer skjuta in mer pengar i KTM.

KTM:s sammanlagda skulder ligger på 20 miljarder kronor. Den summan skulle vara omöjlig att få fram. Men efter en omröstning kom fordringsägarna överens om att stryka 70 procent av skulderna. Om KTM betalar dem sex miljarder i slutet av maj kommer företaget att finnas kvar i Mattighofen.

Samtidigt behövs stora investeringar för att starta om verksamheten. Bara att få igång det löpande bandet kräver nästan två miljarder svenska kronor. Därutöver behövs ytterligare sju miljarder inom kort tid för att hålla verksamheten flytande. 

Men det är inte tal om att bygga mängder med nya motorcyklar. KTM har haft ett lager på minst 130 000 osålda hojar, maskiner som nu måste säljas innan man kan fylla på lagren igen. KTM aviserar också en nyemission med fler aktier. Bedömare är ganska säkra på att det är ett tecken på att nya investerare kommer in i företaget. Indiska Bajaj har varit med i diskussionerna länge och uppges vara beredda att gå in med kapitalet som krävs för att starta upp verksamheten igen. Men då under förutsättning att de får ett aktiekapital i företaget.

Moderbolaget Pierer Mobility med den tidigare vd Stefan Pierer kommer också att skjuta in nya medel.  Det kommer att bli ett förändrat KTM som stiger ur askan. Om de klarar de första månaderna och betalningen på 6,5 miljarder till fordringsägare kommer nya utmaningar. Man säljer tillbaka det italienska märket Agusta till sina ursprungliga ägare. Dessutom kommer många av de anställda att tvingas sluta. Minst 500 personer av de 4500 som arbetar inom företaget blir övertaliga. 

Det diskuterades också kring svenska Husqvarna. KTM tillverkar dem på licens sedan många år. Men med företagets nya inriktning stod det klart att Husqvarna kommer att få en betydligt mer undanskymd roll i framtiden. Istället ska KTM fokusera på sina egna motorcyklar. Carup söker Husqvarna för kommentarer.
LÄS MER: