Världens dyraste lastbil har fått ny ägare – och den är ett fullständigt monster. V24-motor med ofattbar mängd hästkrafter. Och toppfarten är svår att förstå i en lastbil.
Den har fått namnet Thor24, och har nyligen fått ny ägare. Att kalla Thor24 för en vanlig lastbil skulle vara en grov underdrift. Lastbilen är en vision hos en man vid namn Mike Harrah. Han ville bygga bygga något som ingen i världen tidigare hade sett. Projektet tog honom sju år och kostade honom 70 miljoner kronor, uppger Jalopnik. Det visade sig bli en bra investering.
Grunden till bygget är det förlängda chassit från en klassisk Peterbilt 359 från 1979. Men där slutar likheterna med en vanlig lastbil. Under huven väntar en ofattbart stor V24-motor. Mike har parat ihop två Detroit Diesel V12-motorer med en gemensam vevaxel. Som om V24-motorn inte räckte har han även satt 12 kompressorer uppe på motorn. Kombinationen ger Thor24 smått otroliga 3 974 hästkrafter.


Snabbare än många personbilar
Trots den enorma tjänstevikten på drygt 14,5 ton har Thor24 prestanda som chockerar. Lastbilen kan nå en ofattbart hög toppfart på över 200 km/h. Utseendemässigt ville nog Mike Harrah se till att lastbilen skulle synas. Den är lackerad med flammor, lysande färger och har mer krom och polerat silver än vad du hittar i många bestickskåp.
Det är dock inte bara på utsidan eller under huven som Thor24 imponerar. Mike Harrah sparade inte på krutet när det gällde interiören. Den ursprungliga Peterbilt-hytten förlängdes kraftigt för att rymma ytterligare dörrar. Väl inne i hytten möts man av sju TV-apparater och ett massivt ljudsystem som levererar 1 500 watt per kanal. Miljön påminner mer om en biosalong än en arbetsplats för en yrkeschaufför.

Såldes för extrem summa
Mike Harrah må ha investerat enorma summor i lastbilen, men det visade sig bli en lönsam affär. När lastbilen rullade upp på en auktion i Saudiarabien slog den rekord. Det vinnande budet landade på 120 miljoner kronor. Trots att de nya ägarna finns i Mellanöstern rapporterar Jalopnik att lastbilen fortfarande står kvar i Arizona, USA, där den också byggdes.
FAKTA: Thor24 – Världens dyraste lastbil
- Motor: V24 (Dubbla Detroit Diesel V12)
- Överladdning: 12 kompressorer (superchargers)
- Effekt: Nästan 4 000 hästkrafter
- Toppfart: Över 200 km/h (130 mph)
- Vikt: 14 500 kg (32 000 lbs)
- Längd: 13,4 meter (44 fot)
- Byggkostnad: 7 miljoner dollar
- Auktionspris: 12 miljoner dollar (Världsrekord)

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.





















