Dammsugarjätten Dreame växlar upp rejält – ska utmana världens snabbaste bil. Ny modell påstås få en toppfart på 550 km/h och ofattbar mängd hästkrafter. Men bakom löftena finns en stor hake.
I Sverige har Dreame länge varit mest kända för sina dammsugare. Men på senaste tid har elektronikjätten etablerat sig på allvar i elbilsvärlden, inte minst genom sitt nya premiummärke Kosmera. Företaget siktar på att ha tre bilar på marknaden 2029. En av dessa är Star Razer, med specifikationer så galna att de knappt går att förstå. Varje axel får en dubbelmotormodul som levererar 1 556 hk, vilket ger bilen totalt 3112 hästkrafter, rapporterar Carbuzz.
Och Star Razer blir orimligt snabb, enligt Dreame. Den nya hyperbilen ska klara 0–100 km/h på 1,7 sekunder och nå 400 km/h på otroliga 8,2 sekunder. Men inte stannar det där. Toppfarten påstås vara hela 550 km/h, vilket i så fall är snabbare än Koenigsegg Jesko Absolut, som idag är världens snabbaste bil. För att kunna nå hastigheten utrustas bilen med fyra avancerade elmotorer, så kallade axialflödesmotorer. Däremot finns en rejäl teknisk hake med den extrema farten.

Haken: Däckbranschens fysiska lagar
Toppfarten på 550 km/h för med sig stora problem – det är högst oklart vilken typ av produktionsdäck som över huvudtaget kan användas. I dagsläget finns inga kommersiella däck i världen som klarar av den brutala värmen och de enorma krafterna som uppstår i den hastigheten. Särskilt inte på en tung elbil.
När Bugatti lyckades spränga spränga 490 km/h-gränsen med sin Chiron Super Sport, krävdes specialtillverkade Michelin-däck. Dessa var förstärkta med kevlartrådar som behövde röntgas i fabrik före varje körning. De däcken var dessutom bara godkända för ett fåtal minuters körning under strikt kontrollerade former på en sluten testbana.
Till sist är det dessutom nästan omöjligt att hitta platser där man ens kan köra så snabbt, om man inte befinner sig på en avspärrad saltöken. Och innan Kosmera förklarar hur deras däck ska klara 550 km/h, förblir siffran bara en snygg dröm på pappret. Nu återstår att se om dammsugarjätten lyckas med sitt kaxiga påstående.
FAKTA: Kosmera Star Razer
- Effekt: 3 112 hk (Fyra axialflödesmotorer)
- Arkitektur: 1 200 volt för ultrasnabb laddning
- 0–100 km/h: 1,7 sekunder
- Toppfart: 550 km/h (Projekterad / påstådd)
- Bromsar: Kolfiberkeramiska bromsar i titan, 10-kolvsok fram

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.





















