Exklusiv Corvette C8 hittad övergiven i hotellgarage. Bilen saknar både registreringsskyltar och chassinummer – och ingen vet vem ägaren är. Nu sprids bilderna på miljonbilen över hela världen.
Det var en vaksam användare på forumet Reddit som nyligen publicerade bilder på det ovanliga fyndet. Mitt i centrala Miami, undangömd i ett mörkt hotellgarage, står en Corvette C8 helt övergiven. Mycket tyder på att bilen har stått där i flera månader.
– Man undrar ju om någon parkerade där för att bo på hotellet eller äta middag, och att det sedan hände dem något, som en olycka eller ett dödsfall, skriver Reddit-användaren EngagementBacon.
Bilen ser ut att vara i ett närmast fläckfritt skick under smutsen. Men ett tjockt lager damm vittnar om att bilen stått parkerad i månader. Nu har förbipasserande börjat skriva på karossen. Enligt en användare handlar det om en lack som blev tillgänglig relativt nyligen.
– Det här är galet, för jag tror att den färgen blev tillgänglig först förra året. Det betyder att de köpte den och gömde undan den direkt, skriver användaren djp2313.

Saknar både regplåtar och chassinummer
Det som gör mysteriet ännu märkligare är att bilen helt saknar registreringsskyltar. Det finns inte heller något synligt chassinummer (VIN) som går att läsa av utifrån, vilket gör det nästintill omöjligt för utomstående att spåra vem som faktiskt köpt bilen och kört in den i garaget.
Utöver dödsfall finns ofta två orsaker till att superbilar överges på det här sättet, enligt SupercarBlondie. En potentiell förklaring är att det kan handla om stöld, där tjuvarna har fått kalla fötter och lämnat bilen. Den andra teorin handlar om ekonomisk brottslighet. Ägaren kan exempelvis ha flytt landet eller gömt undan bilen för att slippa undan rättsliga följder.

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.














