Fartfusket mot nya superradarn – ger dig fängelse

Enda motmedlet mot polisens nya superradar. Men att använda den är olagligt. Utrustningen kan ge dig upp till sex månaders fängelse. 

För fortkörare i Sverige är risken att åka dit större än någonsin. Förra året tog polisen rekordmånga. Dessutom introducera polisen nu sin helt nya superradar som mäter hastigheten hos 18 bilar per sekund. Den samverkar med ett kamerasystem som ser i en 360 graders vinkel kring hela bilen. Radarn kan även mäta farten hos mötande bilar. Systemet har däremot en tydlig fiende, men använder du prylen riskerar du hårda straff. 

Knepet som fungerar som ett motmedel mot polisens superradar är radarvarnare och radarstörare. De ger signaler till föraren ifall trafikpolisen har installerat radar för hastighetsmätningar i din riktning. Tekniken går att köpa på internet. Priset är från några hundralappar för de billigaste modellerna. Men avancerad utrustning kan gå upp över tusenlappen. 

Laservarnare fungerar som motmedl mot polisens nya superradar.

Det är inte olagligt att köpa en laservarnare eller störare. Men så fort de kommer in i bilen blir det en brottslig handling. De behöver inte ens vara installerade för att det ska sluta med rättegång. I Sverige har det funnits en lag i nästan 4 decennier som förbjuder användningen av laservarnare och laserstörare. Enligt Lag 1988:15 om förbud mot vissa radar och laserinstrument, kan du få upp till sex månaders fängelse.

Det är också på senare tid förare med laservarnare börjat bli fällda på grund av tekniken. Tidigare blev många friande, men nu anser de flesta domstolarna att kunskapen om att de är förbjudna är så pass spridd att uppsåtet är klarlagt. Om tekniken verkligen fungerar är också omdiskuterat. Polisen har tidigare hävdat att den är värdelös.
– När den upptäcker vår laser har vi redan fått signalen och mätt upp fordonet. Samtidigt kan vi se om det finns en laservarnare, det är bortkastade pengar, har trafikpolisen Joakim Abrahamsson tidigare sagt till Carup.

I Sverige är det helt lagligt att lägga in GPS-varning för fartkameror. I Tyskland får inte ens passagerarna ha en GPS-app med kamerornas position.

Om du tycker att de svenska reglerna är hårda bör du undvika Tyskland. Där har de valt att gå ett steg längre och det är numera olagligt med fartkameravarnare i mobilen. Om polisen tar fast dig med en fartkameravarnare eller radarvarnare får de beslagta den och för att få den förstörd på plats.

Lag (1988:15) om förbud mot vissa radar- och laserinstrument

1 §   Med radarvarnare förstås i denna lag varje anordning som är konstruerad för att ta emot elektromagnetiska vågor från en radarhastighetsmätare för vägtrafik.

Med laservarnare förstås i denna lag varje anordning som är konstruerad för att ta emot elektromagnetiska vågor från en laserhastighetsmätare för vägtrafik.

Med laserstörare förstås i denna lag varje anordning som är konstruerad för att med elektromagnetiska vågor störa funktionen hos en laserhastighetsmätare för vägtrafik.

Lag (1998:1622).2 §   Radarvarnare, laservarnare eller laserstörare får inte tillverkas, innehas, överlåtas eller användas. Ej heller får en annan anordning som är så konstruerad att den kan ta emot elektromagnetiska vågor från en radarhastighetsmätare eller en laserhastighetsmätare eller sända elektromagnetiska vågor till en laserhastighetsmätare användas i ett fordon för detta ändamål. Lag (1998:1622).

3 §   Den som uppsåtligen bryter mot 2 § skall dömas till böter eller fängelse i högst sex månader. Lag (1998:1622).

4 §   En radarvarnare, en laservarnare, en laserstörare eller annan anordning som varit föremål för brott enligt denna lag skall förklaras förverkad. Lag (1998:1622).
Källa: Riksdagen
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt