170 mils räckvidd i ny elbil – men det finns en hake

Den nya elbilen kan köra 1 700 kilometer på en enda laddning. Genom att kombinera eldrift med en bensinmotor.

Den kinesiska elbilstillverkaren Xpeng presenterar nu en ny version av suv-modellen G6. Den stora skillnaden är drivlinan. I stället för att vara en ren elbil använder den så kallad räckviddsförlängare. Det innebär att bilen drivs helt av en elmotor, men att en bensinmotor finns ombord för att ladda batteriet när det börjar ta slut.

Den nya modellen är 4,77 meter lång och tillhör segmentet mellanstora suvar. Den har samma coupéliknande form som den helt elektriska G6 med sluttande taklinje och infällda dörrhandtag. Modellen är byggd på en 800-voltsplattform, vilket gör att den kan snabbladdas. Enligt Xpeng ska batteriet kunna fylla på räckvidd motsvarande 314 kilometer på 12 minuter under optimala förhållanden.

Bilen är också utrustad med flera avancerade säkerhetssystem, bland annat automatisk nödbromsning och ett system som kan hjälpa till att styra undan vid en nödsituation i hastigheter upp till 130 km/h. Men den stora nyheten handlar om räckvidden. Bensinmotorn driver aldrig hjulen direkt utan fungerar enbart som en generator som producerar el.

Under huven sitter en 1,5-liters turbobensinmotor som levererar 110 kW. Själva framdrivningen sköts av en elmotor på 218 kW och batteriet på 55,8 kWh använder LFP-teknik. Bilen har också en bensintank på 60 liter. Enligt tillverkaren ska bilen kunna köra upp till 430 kilometer på enbart el. När bensinmotorn används för att generera el ökar den totala räckvidden kraftigt.

För då kan den nya G6 köra hela 1 704 kilometer på en tank och fulladdat batteri. Det är betydligt längre än vad de flesta traditionella elbilar klarar i dag. Men då är detta inte en ren elbil ska tilläggas eftersom den använder en räckviddsförlängare.

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt