Galna regeln: A4-papper kostar 200 000 kr

Hantverkarna sågar den fåniga skatteregeln. Ett A4-papper kan kosta 200 000 kronor.
– Jag frågade Skatteverket en gång varför man har en sådan dum regel. De svarade bara att det var för att man inte skulle använda den privat, säger Anders Bodell.

Han driver byggfirman Bodell Bygg i Rättvik, Dalarna. Anders hade tidigare en firmabil utan luftspalt mellan förarhytten och lastutrymmet. 
– Men vi har redan digitala körjournaler som ska rapportera. De betalar vi också för, så det blir ändå inte mycket körande på fritiden. Dessutom ligger jag inte och kör runt med familjen i firmabilen, säger Anders.

Den här frågan har varit på tapeten många gånger. Trots det har inte politikerna lyssnat. Regelverket är oförändrat och det verkar inte finnas några planer på några förändringar. Det kan kosta företagare 200 000 kronor.
– Man måste ha en luftspalt mellan förarhytt och lastutrymme. Annars klassas den som personbil och man får inte lyfta momsen. Jag sa en gång att det ska gå att klämma in ett A4-papper mellan hytten och lastdelen, säger experten Ronny Svensson på Ynnor AB.

En Dodge Ram ger rätt att lyfta momsen, som kan uppgå till över 200 000 kronor.
En miljövänlig ID.Buzz saknar luftspalt och ger inte rätt att lyfta momsen.

Lagen är tydlig. När vi frågar Skatteverket om anledningen så läser de direkt ur lagboken.
– Det framgår direkt av lagbestämmelsen att även lätta lastbilar under 3500 kg ska anses som en personbil i momshänseende om inte lastbilens förarhytt utgör en separat karosserienhet, säger Anneli Möller

Hantverkarna kan inte välja fordon utan luftspalt. Även om det skulle passa deras verksamhet bättre. 
– Jag hade en firmabil utan spalt mellan förarutrymmet och lastdelen innan. Men det gick inte, man behöver kunna lyfta momsen, säger Anders Bodell. 

Vi ställer också frågan till Skatteverket. Men svaret är svävande. Anledningen till den här lagstiftningen verkar vara svår att förstå. 
– Skatteverket har tydliggjort verkets syn avseende begreppet ”separat karosserienhet” och angett att med detta begrepp avses att fordonet är konstruerat så att det finns en luftspalt mellan förarhytten och skåpet och att fordonet är funktionsdugligt som fordon även om skåpet nedmonteras, säger Anneli Möller på Skatteverkets rättsavdelning. 

Skatteverket kan inte göra något åt saken. Eftersom det står i lagen så måste de verkställa reglerna. 
– Det här är en regel som behöver tas bort. Jag har fått väldigt många reaktioner på detta och det gör arbetet svårare för många hantverkare, säger Ronny Svensson. 

Sveriges hantverkare är överens om detta. Man behöver ta bort den här regeln. Det är redan krångligt som det är. 
– Den här regeln behöver man avskaffa, det finns ingen vits med den, säger Anders Bodell.

Han får stöd från en kollega. Det här är en viktig fråga för Sveriges hantverkare. Många mindre firmor drabbas hårt av regeln som funnits länge. 
– I vårt företag vill vi ha ändamålsenliga och miljövänliga skåpbilar, men det stör mig att vi inte kan dra av momsen på de här fordonen. Om vi däremot köper en pickup som inte är ändamålsenlig och dessutom slukar bensin kan vi dra av momsen, det är helt absurt, säger Håkan Karlsson på Karlssons Tak.

Det är inte bara hantverkarna som råkar illa ut för den här skatteregeln. 
– Egentligen drabbas alla branscher som använder servicebilar. Det är givetvis en märklig lagstiftning att man inte får dra av momsen på de här bilarna även om de är registrerade som lastbilar, säger Andreas Åström, näringspolitisk chef på Installatörsföretagen.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt