Ny undersökning visar att allt fler bilister uppskattar så kallad “biltid”. Mer än 2 av 3 personer stannar kvar i bilen – för välbehövlig ensamtid.
– För upptagna föräldrar är egenvård inte alltid ett långt varmt bad eller en meditationsretreat, säger skådespelaren Ellie Taylor.
En ny undersökning i Storbritannien bland 2 000 bilister visar att mer än tre av fyra bilister, 77 procent, uppskattar den så kallade “biltiden”. Alltså de lugna fem minuterna i bilen innan eller efter resan. För en del används bilen också som en tillflykt. 13 procent angav att de gömt sig från sina partners, och 12 procent från sina egna barn. Studien visar även att mer än var tredje person ibland hittar på ett snabbt ärende, som en ursäkt för att få några minuter i stillhet inne i bilen.
Paul Ray arbetar på Halfords, företaget som beställde studien. Han hoppas att resultaten ska inspirera bilförare att ta vara på den lilla, men uppskattade, stunden av ensamtid i bilen. Han berättar för The Sun:
– Vi vill uppmuntra bilförare att omfamna denna vana, och ge sig själva tillåtelse att ta den värdefulla tiden för att varva ner.

Och det verkar som att många redan uppskattar den populära trenden. Studien visar också att två av tre bilister ser biltid som den “perfekta platsen för en kort paus”. För att stötta forskningen samarbetade Halfords med skådespelaren och föräldern Ellie Taylor. Även hon uppskattar biltiden varmt, och förklarar:
– Sanningen är att för upptagna föräldrar är egenvård inte alltid ett långt varmt bad eller en meditationsretreat. Det är det underbara, korta ögonblicket när du stannar utanför huset och äntligen lägger bilen i parkeringsläge.

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.















