Spåddes dö – nu tar bilhallar revansch på nätköp

Nätköpen spåddes ta livet av de klassiska bilhallarna. Men nu återvänder även nya elbilsmärken och räddar gamla bilhallar.
– Andra tillverkare har försökt kopiera Teslas modell med nätköp men har konstaterat att de har andra kundkategorier och där har modellen inte varit framgångsrik, säger Klaus Silfvenius, bilhandelsansvarig på Motormännens Riksförbund (MRF).

När Tesla gjorde sitt intåg, trodde man att de klassiska bilhallarna skulle försvinna. Elon Musks nya bilmärke började säljas via nätet och man trodde det var en tidsfråga innan alla andra skulle hänga på. Nu börjar däremot elbilsmärken som Lynk & Co och Polestar att återvända till bilhallarna. Nätförsäljning fungerar inte så bra som de hoppats.
– Jo, de signalerna gick för några år sedan men man behöver sätta allt i sitt sammanhang.

Viss försäljning kommer vara online/digital framtiden men ju mer komplicerad en affär är desto mer vill köparen känna trygghet. Klaus Silfvenius har analyserat detta noga. Medan många andra produkter helt går över till näthandel, verkar bilförsäljningen ha kvar sin ortodoxa gen.
– När det gäller skor och kläder är det enkelt att returnera det som inte passar men i en normaliserad värld, där det inte handlar om att ta plats på marknaden, läs klädesbolag som skänker bort varorna för att vinna i storlek på en överetablerad marknad, så finns det logistikkostnader att ta hänsyn till.

Klaus Silfvenius, bilhandelsexpert på MRF.

Bland annat har Volkswagens stora satsning på begagnad näthandel gått omkull. Klaus Silfvenius ser en naturlig orsak. 
– Flertalet tyska online butiker och vissa svenska har börjat ta betalt för frakt, en naturlig komponent i online försäljning, det är då kanske inte så roligt att beställa en bil online och inte bli nöjd med den och sitta med valet att returnera bilen och betala frakt på 5-10 000 kr, då blir plötsligt ett köp hos en handlare intressantare igen, där man kan klämma och känna på bilen och få råd om vilka val man har.

Zeekr och Polestar börjar hitta ut till bilhallarna. Däremot verkar Tesla köra vidare på sitt ensamma race och fortsätta på sitt inkörda spår.
– Erfarenheterna som online försäljning av bilar har är att Tesla lyckas för de erbjuder en i vissa avseenden en unik produkt och de har en kundstock som efterfrågar just det de erbjuder utan intresse för annat än själva produkten.

Hos MRF ser man att Teslamodellen inte fungerar för alla. 
– Andra tillverkare har försökt kopiera modellen men har konstaterat att de har andra kundkategorier och där har modellen inte varit framgångsrik.

MRF och Klaus Silfvenius tror att bilhallarna kommer att överleva. De kommer att samexistera tillsammans med näthandeln.
– Jag skulle kunna se tendenser till att om kunden endast bryr sig om produkten, är väl insatt i den och är ointresserad av relationer och möjligheten till personlig kontakt vid problem då är online en vinnare, om du däremot inte kan produkten, inte vet exakt vad du vill ha/behöver och du vill ha relation till någon som tar ansvar, då är online mindre framgångsrikt.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt