Mystiska ladufyndet – oväntade upplösningen

Kända Youtube-duon avslöjar hemligheten bakom magiskt ladufynd som uppmärksammas i hela världen.  
– När vi tog ut den såg det verkligen fränt ut, säger Thomas Bartziokas från “Boråsarna”.

Tillsammans med Emil Junhag har Thomas bildat fenomenet “Boråsarna” på Youtube. Nyligen slog de bilvärlden med häpnad. De båda gossarna hittade en BMW M3 E30 gömd i en svensk lada. Bilen var täckt med damm, men förutom det verkade den i ganska gott skick.
– Den hade stått still i åtta år, säger Thomas Bartziokas.

Videon spreds som en löpeld över nätet. Från hela världen kom det reaktioner och tidningsartiklar på deras sagolika ”barn find”. De båda Youtubefenomenen blev överösta av frågor och kommentarer. Många undrar vem som kunde ställa undan en sådan raritet att damma i glömska under ett helt långt decennium.
– Det var faktiskt jag själv som gjorde det. Bilen har varit min i nästan tio år, men för åtta år sedan ställdes den undan. 

Bilen stod nästan bortglömd i garaget. Thomas var upptagen med så mycket annat, men av ren ren tillfällighet kom han att tänka på sin sportbil igen.
– Det var Auto Dude som hörde av sig. De undrade om vi hade någon bra bil att ta med till Elmiamässan för att visa upp hur bra deras produkter är. Då kom jag att tänka på den här bilen.

De slog upp portarna till Pandoras ask och tittade in i garaget. Då fick de en lysande idé.
– Vi öppnade garaget och det såg verkligen barnfindigt ut. Den var täckt med damm och sätena hade börjat mögla, då vaknade idéen om att göra en film. 

Thomas lovar att aldrig mer glömma bort sin BMW igen. Nu har duon planer för bilen.
– Nu ska den renoveras helt och hållet, det kommer att bli roligt. 

Thomas är noga med att de inte haft för avsikt att lura någon. 
– Men det är som vi skrev på filmen, det är en barnfind som inte finns. Sådana här bilar ska inte vara gömda i lador, därför tyckte vi att det var roligt och hoppas att andra också uppskattar det.

Thomas och Emil vill inte vilseleda sina tittare. Det här var en rolig grej och man planerar att göra nya spännande filmer till sina många följare. 
– Man ska inte ljuga för mycket, det var roligt att spela in filmen och vi hoppas verkligen att många uppskattade den. Men det är jag som är stollen som gömt undan bilen, avslutar Thomas Bartziokas.

På Youtube gör han och kompisen Emil mängder med spännande filmer som lockar massor med tittare. Sök efter Boråsarna och ta del av deras bilskatter. 
LÄS MER: