F1-stjärnans paradbil säljs på auktion

Den användes under Italiens GP av Ferrari för att köra F1-föraren Charles Leclerc. Nu säljs en otroligt vacker 250 GT Cabriolet Series II i färgen Maroon.

Ferrari GT 250 är en av de mest legendariska sportbilarna genom alla tider. Bilen började tillverkas i sin första serie 1952 tills produktionen upphörde 1962. Den kom i flera olika versioner och design. Under huven sitter en Colombo V12 motor, designad och uttänkt av motorgeniet Gioacchino Colombo, som också kallas för V12ans skapare.

Den här bilen som nu auktioneras ut tillhör Serie II och är av 1962 årsmodell. Den har haft fem ägare genom tiderna och är i ett alldeles utmärkt skick.  Men det finns en annan sak som gör den ännu mer unik. Ferrari använde den förra året vid den stora paraden inför Italiens Grand Prix. I den här bilen skjutsade de runt sin egen förare Charles Leclerc, som senare slutade på en hedrande fjärdeplats i loppet.

Ferrari GT 250 var en mycket framgångsrik bil i racingvärlden under 1950-talet. Det är en av deras mest framgångsrika modeller. Det är en av anledningarna till att den är så tidlöst populär. Just den här bilen auktioneras ut av RM Sothebys i Milano och prislappen väntas landa på omkring femton miljoner kronor.