Okända kryphålet i trafiklagen: Då slipper du böter med en trasig hastighetsmätare.
– Vanliga poliser kan inte bötfälla dig för detta, säger Johan Alm, chef för trafikpolisen i Falun.
Alla bilar ska ha en hastighetsmätare. Det står i lagen. Och om den inte fungerar så blir det nedslag på besiktningen.
– Man måste veta hur fort bilen går, säger Johan Alm.
Ändå kommer de flesta undan med det här. Polisen kan nämligen inte dela ut böter. Inte utan en särskild utbildning.
– För att kunna ge böter för detta måste polisen ha ett besiktningsförordnande, säger Johan.

Få behöriga poliser
Med det menas att polisen kan utföra samma kontroll som personalen vid den vanliga bilbesiktningen. Med tillägg att poliserna också kan dela ut böter om bilägare åker runt med märkliga fordonsbrister.
Men det är inte alla poliser som har ett besiktningsförordnande. För att ha det måste den enskilda polisen vara trafikpolis och specialutbildad. Då kan den utföra flygande inspektioner och göra samma kontroller som vid den vanliga besiktningen.
– Om vi skulle se att hastighetsmätaren inte fungerar så kan vi skriva böter. Men man måste också åka raka vägen för att laga den.
Hastighetsmätaren är en av de viktiga detaljer som bilen behöver för att kunna vara godkänd i trafik.
– Man behöver en hastighetsmätare för att veta hur fort man kör, säger Johan Alm.
Märklig bortförklaring
Det har faktiskt hänt att en fortkörare skyllde på trasig hastighetsmätare när han åkte fast för fortkörning i Skåne.
– Då testade vi bilen och jämförde med polisbilen och slog fast att det inte var något fel på den, säger Joakim Abrahamsson, trafikpolis i Helsingborg.
Hastighetsmätare är noggrant reglerade i lagen. Enligt EU-lag ska de alltid visa lite för mycket. Allt för att inte bilisterna ska köra för fort. Det skiljer från biltillverkare till biltillverkare. Men Volvo brukar var de mätare slår högst.
Fakta hastighetsmätare:
- Får inte visa fel: Mätaren får aldrig visa mindre än den faktiska hastigheten, eftersom förare inte ska riskera att luras att köra för fort.
- Äldre bilar: För nationella bilar tagen i bruk före 1 juli 2001 tillåts en viss marginal (exempelvis vid 90 km/h får mätaren visa upp till 104,5 km/h).
Krav vid besiktning:
- Funktionskrav: Hastighetsmätaren måste fungera. Om den är trasig, underkänns fordonet vid kontrollbesiktningen. Och man måste göra efterkontroll.
- Så ska den visas Den ska visa hastigheten i km/h (kilometer per timme), och hastigheter under 20 km/h behöver inte nödvändigtvis visas.
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.





















