Årets sommardäcktester är jämnare än någonsin tidigare. Experterna är inte eniga och i fyra stora däcktester har fyra olika däck korats till vinnare.
– Det är mycket glädjande att flera däck rekommenderas starkt, skriver ADAC.
Nu är våren här och det är snart dags att byta till sommardäck. Årets däcktester har bjudit på en enorm spänning där flera av testerna har olika vinnare. Av ADAC, ViBilägare, Tyrereviews och Auto Bild har fyra olika däck utsetts till vinnare. Men toppen domineras samtidigt av däck från Continental, Michelin, Pirelli, Hankook och Goodyear.
Av Tyre Reviews utsågs Pirelli Cinturato C till den slutgiltiga vinnaren. Däcket övertygade i alla kategorier förutom komfort. Tvåa i samma test kom Continental PremiumContact 7, som även lyckades kamma hem andraplatsen i Auto Bilds däcktest som vanns av Hankook iON evo. Både Tyre Reviews och Auto Bild imponerades starkt av Continentals korta bromssträcka på vått underlag.
– Det är ett utmärkt däck, säger Tyre Reviews.
– Korta bromssträckor, dynamisk hantering, imponerande körsträcka, mycket bra prestanda, skriver Auto Bild om Continental PremiumContact 7.

I ViBilägares test lyckades Continental PremiumContact 7 inte imponera alls. Däcket hamnade till slut på en femteplats. I stället utsåg den svenska motortidningen Michelin Pilot Sport 4 till testvinnaren. Däcket övertygade med sin greppnivå och köregenskaper. I samma test övertygade även Nokian Hakka Black 3 SilentDrive.
– Nokian får lika många poäng som Michelin, men vi prioriterar säkerhet före komfort och utser Michelin till testvinnare, skriver ViBilägare.
Av tyska ADAC utsågs ett annat däck från Continental till testvinnare, nämligen SportContact 7. Däcket presterade bra i alla kategorier och övertygade särskilt mycket med sin höga greppnivå på både torr och våt väg.
– Continental SportContact 7 sätter standarden för körsäkerhet med ett mycket bra betyg, skriver ADAC.
Stora bilden, Foto: ADAC/Marc Wittkowski.
LÄS MER:

William Karlsson är examinerad journalist och har bland annat arbetat på Sveriges Radio och Sörmlands Nyheter.