Volvo krossar Tesla i en ny gigantisk besiktningsundersökning av över två miljoner bilar. Två nästan felfria Volvo-modeller slår alla andra. I andra änden av listan hittar vi Teslas modeller med fem gånger fler fel. Men en annan elbil var ännu värre.
Nytt bakslag för Tesla i bilbesiktningen. Den här gången från Belgien, där besiktningsorganisationen GOCA Vlaanderen har granskat resultaten för 2 072 410 personbilar. Undersökningen omfattar bilar som besiktigades vid 43 kontrollstationer mellan den 1 juli 2025 och den 30 juni 2026.
Resultaten som precis kommit visar på enorma skillnader mellan olika bilmärken och modeller. Allra bäst bland de fyra till fem år gamla bilarna klarar sig vår svenska Volvo XC60. Endast 4,3 procent av de 2 552 kontrollerade exemplaren hade brister som innebar krav på efterkontroll eller körförbud. Volvo XC40 kommer strax efter med 4,6 procent av 5 965 besiktigade bilar.

För Tesla är resultatet betydligt sämre. Både Model 3 och Model Y hamnar på en 21 i felprocent. Det innebär att andelen bilar med sådana brister är nästan fem gånger så hög som för Volvo XC60. Genomsnittet för samtliga fyra till fem år gamla bilar ligger på 10 procent.
Tesla sist – Volvo i toppen
Resultatet från GOCA Vlaanderen visar att Volvos försprång inte är någon tillfällighet i en enda åldersgrupp. Bland sex till sju år gamla bilar klarar sig Volkswagen T-Roc allra bäst med 3,8 procent. Men Volvo XC40 följer direkt efter med 3,9 procent och XC60 ligger på 4,5 procent.
Tesla Model 3 hamnar på sista plats bland de 143 modeller som uppfyller kraven för jämförelsen. Hela 22 procent av de sex till sju år gamla bilarna hade brister som krävde åtgärder. Det är inte första gången Tesla får bottenplaceringar i stora besiktningsundersökningar. Carup har tidigare avslöjat att Tesla var sämst bland de nyare bilmärkena i den svenska besiktningen. Enligt Transportstyrelsens statistik underkändes 24,95 procent av alla Tesla som kontrollbesiktigades i Sverige under 2025 och krävde efterkontroll.
Även från våra grannländer har liknande rapporter kommit. I Norge underkändes 44 procent av Tesla-bilarna från 2021 vid den första besiktningen. I Danmark var motsvarande andel för Tesla Model Y hela 45 procent.
Skoda Enyaq ännu värre än Tesla
Den kanske största överraskningen i den belgiska undersökningen är ändå Skoda Enyaq. I en separat jämförelse av 43 elbilsmodeller, huvudsakligen fyra till sju år gamla, hamnar den populära familjeelbilen allra sist. Hela 27,6 procent av de besiktigade Enyaq-bilarna hade brister som krävde efterkontroll eller innebar körförbud. Det är betydligt högre än både Tesla Model 3 och Model Y.
Ännu märkligare blir resultatet när Enyaq jämförs med Volkswagen ID.4. Modellerna bygger på samma elektriska MEB-plattform och delar stora delar av tekniken. Ändå hade endast 7,9 procent av de besiktigade ID.4-bilarna motsvarande fel. Förklaringen kan till stor del finnas i en detalj som många bilägare inte tänker på förrän besiktningen närmar sig: strålkastarna.
Hela 21,6 procent av de besiktigade Skoda Enyaq hade anmärkningar på strålkastarna. För Volkswagen ID.4 var siffran bara 3,4 procent. Enligt Newmobility.news har belysningsspecialisten Hella identifierat ett särskilt problem med justeringen av strålkastarna på Enyaq tillverkade mellan 2021 och 2024. Om det automatiska nivåregleringssystemet inte försätts i rätt referensläge före justeringen kan ljusbilden bli felaktig. Det är en möjlig förklaring till skillnaden, men inte en fastställd orsak till samtliga belgiska anmärkningar.
BMW slår alla andra elbilar
Alla elbilar klarar sig däremot inte dåligt. BMW i4 toppar den separata elbilsjämförelsen med en anmärkningsfrekvens på endast 5,0 procent. Mercedes EQC följer med 5,7 procent, medan BMW iX3 och den elektriska Volkswagen Golf båda landar på 5,9 procent.
Verkstadsexperten pekar på Teslas service
Varför just Tesla återkommande hamnar i botten har diskuterats länge. När Carup tidigare avslöjade de svenska besiktningssiffrorna pekade Teslaexperten Fredrik Grufman på märkets ovanliga inställning till service.Tesla har inget traditionellt fast serviceschema med obligatoriska återkommande servicebesök.
Det kan innebära att fel inte upptäcks förrän bilen kommer till besiktningen.
– Problemet när man har en bil som inte behöver service, är att den väldigt sällan kommer in till verkstan, då blir det upp till bilprovningen att hitta bristerna istället, sade Fredrik Grufman till Carup i januari.
På hans verkstad har man bland annat sett problem med bussningar i bakvagnen och felinställda strålkastare. Han har också pekat på att vissa justeringsmekanismer i Teslas belysning kan vara svåra att åtgärda.
– Ska man kritisera något så är det bilarnas ljusinställning, den är av undermålig mekanisk kvalitet, och så har det tyvärr varit genom alla bilmodeller, både S, X, 3 och Y har problem med sina mekaniska justeringar, sade han i samma intervju.
Hela listan: Bilarna som klarar besiktningen bäst och sämst
Belgisk undersökning av 123 bilmodeller i åldern 4–5 år. Tabellen visar andelen bilar med brister som krävt efterkontroll eller lett till körförbud. Lägre procent är bättre.
| Bilmodell | Andel med brister |
|---|---|
| Volvo XC60 | 4,3 % |
| Volvo XC40 | 4,6 % |
| Volkswagen T-Roc | 5,3 % |
| Toyota Yaris Cross | 5,3 % |
| Opel Crossland | 5,4 % |
| Audi Q2 | 5,6 % |
| Mini Countryman Cooper | 5,6 % |
| Volkswagen T-Cross | 5,9 % |
| BMW iX3 | 5,9 % |
| Kia Niro | 5,9 % |
| Mercedes-Benz EQC | 5,9 % |
| Mini One | 6,0 % |
| Mazda 2 | 6,0 % |
| BMW iX | 6,2 % |
| Nissan Juke | 6,3 % |
| Ford EcoSport | 6,4 % |
| Ford Kuga | 6,6 % |
| Audi e-tron | 6,7 % |
| BMW 4-serie | 6,7 % |
| Hyundai ix35 | 6,9 % |
| Audi Q3 | 6,9 % |
| Kia Sportage | 7,1 % |
| Mercedes-Benz EQA | 7,2 % |
| Toyota Yaris | 7,3 % |
| Citroën C3 Aircross | 7,3 % |
| BMW X1 | 7,4 % |
| Skoda Kodiaq | 7,5 % |
| Audi Q3 Sportback | 7,5 % |
| Mini Cooper SE | 7,5 % |
| Audi Q5 | 7,6 % |
| Audi Q4 | 7,7 % |
| Mazda CX-30 | 7,8 % |
| Volkswagen Taigo | 7,8 % |
| BMW X5 | 7,9 % |
| Volkswagen ID.4 | 7,9 % |
| BMW X3 | 8,0 % |
| BMW 1-serie | 8,0 % |
| Renault Captur | 8,0 % |
| Kia Ceed | 8,0 % |
| Ford Puma | 8,1 % |
| Toyota Aygo | 8,1 % |
| Audi Q4 40 e-tron | 8,2 % |
| Seat Arona | 8,3 % |
| Skoda Karoq | 8,3 % |
| Mini Cooper | 8,3 % |
| Audi A6 Avant | 8,3 % |
| Audi A5 Sportback | 8,3 % |
| Kia Picanto | 8,3 % |
| BMW 3-serie | 8,5 % |
| Opel Mokka | 8,5 % |
| Skoda Fabia | 8,5 % |
| Opel Grandland X | 8,5 % |
| Volkswagen Tiguan | 8,6 % |
| Toyota RAV4 | 8,6 % |
| BMW X2 | 8,6 % |
| Opel Corsa | 8,7 % |
| Fiat 500 | 8,7 % |
| BMW 5-serie | 8,7 % |
| Polestar 2 | 8,7 % |
| Volkswagen Polo | 8,8 % |
| Audi A4 Avant | 8,8 % |
| Seat Ibiza | 8,9 % |
| Volkswagen Arteon | 9,0 % |
| Mercedes-Benz GLA | 9,1 % |
| Skoda Kamiq | 9,1 % |
| Mercedes-Benz A-klass | 9,3 % |
| Renault Arkana E-Tech | 9,3 % |
| Mercedes-Benz B-klass | 9,3 % |
| Porsche Taycan | 9,3 % |
| Renault Kangoo | 9,3 % |
| Peugeot 2008 | 9,4 % |
| Volvo XC90 | 9,5 % |
| Ford Focus | 9,7 % |
| BMW 2-serie | 9,8 % |
| Genomsnitt, alla modeller | 10,0 % |
| Volkswagen Golf | 10,1 % |
| Renault Arkana | 10,1 % |
| Nissan Qashqai | 10,3 % |
| Renault Clio | 10,4 % |
| Kia Stonic | 10,4 % |
| Nissan Micra | 10,4 % |
| Citroën C3 | 10,5 % |
| Ford Fiesta | 10,5 % |
| Hyundai i30 | 10,5 % |
| Peugeot 3008 | 10,9 % |
| Toyota Corolla | 11,0 % |
| Renault Mégane | 11,0 % |
| Volkswagen ID.3 | 11,0 % |
| Renault Scénic | 11,1 % |
| Mercedes-Benz CLA | 11,2 % |
| Mazda CX-5 | 11,2 % |
| Ford Mustang Mach-E | 11,2 % |
| Peugeot Rifter | 11,4 % |
| Hyundai Kona | 11,6 % |
| Peugeot 208 | 11,7 % |
| Audi A1 Sportback | 11,7 % |
| Skoda Octavia | 11,8 % |
| Mercedes-Benz GLB | 11,8 % |
| Skoda Scala | 11,8 % |
| Volkswagen Passat | 12,1 % |
| Toyota C-HR | 12,2 % |
| Citroën C4 | 12,4 % |
| Volvo V60 | 12,5 % |
| Volkswagen Caddy | 12,9 % |
| Mercedes-Benz GLE | 13,4 % |
| Seat Leon | 13,4 % |
| Mercedes-Benz C-klass | 13,5 % |
| Mercedes-Benz E-klass | 13,5 % |
| Audi A3 Sportback | 13,7 % |
| Citroën Berlingo | 13,8 % |
| Peugeot 5008 | 14,1 % |
| Dacia Sandero | 14,8 % |
| Fiat Tipo | 15,0 % |
| Citroën C5 Aircross | 15,4 % |
| Range Rover Evoque | 15,4 % |
| Mercedes-Benz GLC | 15,7 % |
| Skoda Superb | 15,8 % |
| Peugeot 508 | 16,0 % |
| Dacia Duster | 16,5 % |
| Jeep Compass | 17,4 % |
| Peugeot 308 | 17,5 % |
| Citroën C4 SpaceTourer | 18,2 % |
| Tesla Model 3 | 21,0 % |
| Tesla Model Y | 21,0 % |
Källa: GOCA Vlaanderen, GOCA Barometer juli 2025–juni 2026, åldersgruppen 4–5 år. Undersökningen omfattar 221 156 besiktningar i åldersgruppen. De 123 redovisade modellerna svarar för 173 417 av dessa. Endast modeller med minst 500 besiktningar ingår i rangordningen. Genomsnittet 10,0 procent gäller hela åldersgruppen, även modeller med färre än 500 besiktningar.
Elbilarna med mest och minst fel
| Elbilsmodell | Andel med brister |
|---|---|
| BMW i4 | 5,0 % |
| Mercedes EQC | 5,7 % |
| BMW iX3 | 5,9 % |
| Volkswagen e-Golf | 5,9 % |
| Volkswagen ID.4 | 7,9 % |
| Tesla Model Y | 21,0 % |
| Tesla Model 3 | 21,4 % |
| Tesla Model S | 22,0 % |
| Dacia Spring | 22,1 % |
| Skoda Enyaq | 27,6 % |
Urval ur GOCA separata elbilsjämförelse, huvudsakligen bilar i åldern fyra till sju år. Källa: GOCA Vlaanderen, sammanställt av Newmobility.news.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter




















