Toyota RAV 4

Toyotas nya krav: Vill jämställa bensinbil med elbil

Toyota vägrar ge upp förbränningsmotorn. Kräver helt ny fordonskategori i EU – som ska jämställas helt med el.
– De kan användas direkt utan att vi behöver ändra något, säger Toyota-chefen Thiebault Paquet

Toyota tar strid för att rädda förbränningsmotorn – nu kräver biljätten en helt ny grupp bilar inom EU. Den kallas för VEEF (Vehicles running Exclusively on Eligible Fuels). Det innebär fordon som bara drivs med godkända förnybara bränslen, till exempel bränsle gjort av avfall, rapporterar Autocar. Själva bränslet fungerar direkt i vanliga bensin- och dieselbilar som redan rullar på vägarna. Motorn behöver inte byggas om eller ändras på något sätt för att köras på det förnybara avfallsbränslet.

För att bevisa att idén fungerar har Toyota gjort ett stort test tillsammans med BMW, Bosch och energibolaget Repsol. Under sex månader kördes cirka 20 bilar som VEEF-prototyper i Spanien. Testet visade att bränslet fungerar klockrent utan att bilarnas motorer behöver byggas om och utan att de blir sämre att köra.
– Om vi menar allvar med att minska utsläppen så mycket och så snabbt som möjligt har förnybara bränslen en viktig roll, säger Shinichi Yasui, teknisk chef på Toyota i Europa.

Bensin elbil
Förslaget om VEEF gäller två grupper av bilar: helt nya bilar med spärr i tanklocket och alla vanliga bensin- och dieselbilar som rullar på vägarna idag.

Nya bilar ska ha spärr – ska stoppa fusk
Förslaget om VEEF gäller även nya bilar, som ska tillverkas med en inbyggd teknisk spärr vid tanklocket. Det är för att säkerställa att bilarna aldrig kan tankas med vanlig bensin eller diesel. Om det är fel sorts bränsle går det helt enkelt inte att tanka.

Thiebault Paquet är chef för forskning och utveckling på Toyota i Europa. Han förklarar varför detta är bättre än el- och vätgasbilar.
– De kräver inga stora investeringar på fordonssidan eftersom det handlar om “drop-in”-bränslen. De kan användas direkt utan att vi behöver ändra något, förklarar han.

Billigare än Porsches syntetbränsle
Det bränsle som Toyota vill använda är gjort av avfall. Det kallas för andra generationens biobränsle. Det är mycket billigare att tillverka än de konstgjorda bränslen (e-fuels) som till exempel Porsche satsar på. Förutom att det är bra för miljön tycker Toyota att förnybart bränsle gör Europa mindre beroende av köpt olja och gas. Det skyddar bilägarna mot höga priser och kriser i världen.

Dela med dig av Carup

Senaste nytt