Skogshuggaren slog till på den sällsynta muskelbilen med Hemi V8-motor. Men under alla år har bilen stått helt orörd. Nu, efter en tragisk incident, ska dyrgripen säljas. För en jättesumma.
– Han har aldrig kört den. Aldrig någonsin, säger förvaltaren Wes Holthusen
Inför modellåret 1970 ändrade Chrysler helt reglerna för amerikanska muskelbilar med sin nya kaross. Herren på täppan var Plymouth Hemi ’Cuda. Bilen kombinerade ett aggressivt utseende med erans starkaste motor: den ikoniska 426 Hemi-V8:an. Idag är dessa bilar mycket eftertraktade och säljs för flera miljoner styck. YouTubekanalen Mopars5150 har nu hittat ett exemplar som ska få ny ägare. Och berättelsen bakom bilen är minst lika spännande som fordonet självt.
Ägaren är en man vid namn Jay från Oregon. Han arbetade många år inom skogsbruket. Vid sidan av sitt tunga arbete investerade han på aktiemarknaden. Men när börsen började svänga blev han osäker på sina investeringar. Då fattade han ett stort beslut.
– Han tömde hela sitt aktiekonto och stoppade in pengarna i den här och några andra bilar. Han blev rädd för aktiemarknaden. Nu har han haft bilarna i 14–15 år, säger förvaltaren Wes Holthusen i en video på Youtube.

Det dyraste köpet var den djupröda Plymouth Hemi ’Cuda med automatlåda. Valet av just automatlåda handlade inte om bilens prestanda. Jay hade nämligen varit med om en tragisk skogsolycka, där han förlorade sin ena hand. Det gjorde att han inte längre kunde köra en manuellt växlad bil. Samtidigt var bilen framför allt tänkt som en investering och ett samlarobjekt. Inte körning.
– Han har aldrig kört den. Aldrig någonsin. Han bara gillar den, säger Wes Holthusen.
Idag är Jays bil 56 år gammal, men har trots det bara rullat 2 840 mil. Totalt finns bara 666 exemplar av modellen. Och denna har kvar sin originalbakskärmar, ett perfekt bevarat bagagerumsgolv och sällsynta dubbla “fender tags” under huven som visar bilens originalutrustning. Bilen har även den eftertraktade Shaker-huven och en tidstypisk inredning med svarta säten och trädetaljer. Men nu tvingas dock Jay att sälja bilen. En tragisk händelse har inträffat för skogshuggaren.


Ska göra dyr operation
Skogshuggaren ska inom kort genomgå en stor hjärtoperation och hälsan måste komma i första hand. Det förändrade livsläget gör att den unika bilen nu måste säljas, och det är därför som denna djupröda muskelbil nu ska hitta en ny ägare.
– Jag hade helst velat ha honom med oss här just nu, men det gick ju inte, säger Wes.
Till bilen finns generöst med dokumentation och ett besiktningsprotokoll. Prislappen? Den är satt till 2,9 miljoner kronor (300 000 dollar). Det må vara mycket pengar. Men för en helt orörd Hemi ‘Cuda med en unik skogshuggarhistoria kan det sannolikt bli en klok investering. Mycket tyder på att bilens värde lär öka än mer i framtiden.

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.





















