Efter att ha stått gömd i en lada i 50 år hittades en otrolig muskelbil – många trodde den var helt förlorad. Under huven har den en Hemi-V8. Bara 24 exemplar tillverkades av bilen.
Vid första anblicken såg den övergivna ladan ut som ett riktigt ruckel. Men ladan i Scottsville, norra New York, visade sig vara en skattkista. Där inne stod en Plymouth Hemi GTX Cabriolet från 1968 som parkerats där i början av 1970-talet av Edward Brantsfield. Muskelbilen är extremt ovanlig och det finns endast 24 exemplar som tillverkades samma år med Hemi-motorn som gömmer sig under huven.
Plymouth introducerade GTX 1967 som en helt modern prestandaversion. Bilen var perfekt för kunder som ville ha en medelstor muskelbil. 1968 introducerades en ny GTX som en fristående modell. Den kom med en helt ny kaross och marknadsfördes som “gentlemannens muskelbil”. Standardmotorn i bilen var en 440 Super Commando V8-motor på 375 hästkrafter, men för alla som ville ha mer kraft kunde man även välja en 426 Hemi-V8 i stället. Den kom med 425 hästkrafter och ett vridmoment på 600 Nm. Muskelbilen hade en topphastighet på 230 km/h.



Hemi 426-motorn togs fram för Nascar 1964 och omjusterades för gatuanvändning från och med 1966. Den hade halvklotformad förbränningskammare och ett rakt insugningsgrenrör. 1967 fick motorn en ny kamaxel som förlängde livslängden. Dessutom fungerade motorn bättre vid högre varvtal. Att välja muskelbilen med den häftiga Hemi-motorn ökade priset på bilen med 56 000 kronor.
Av alla 18 000 GTX-bilar som byggdes 1968 var endast 1026 cabrioleter och endast 36 av dessa fick Hemi-V8:an. Förmodligen var det Hemi-motorns höga pris som gjorde att bara 2,5 procent av alla köpare valde den mer kraftfulla motorn. Av alla som valde Hemi-motorn var det bara 24 utrustade med en TorqueFlite-automatlåda. De resterande 12 kom med en fyrväxlad manuell växellåda. GTX tillverkades fram till 1971 och fick några justeringar både 1969 och 1970. Försäljningen av muskelbilen minskade snabbt när nya utsläppsregler började gälla.


Den Plymouth Hemi GTX Cabriolet från 1968 som nyligen upptäcktes i en lada är en av de 24 bilarna som är utrustade med en Hemi V8-motor och en TorqueFlite-automatlåda. Bilen har totalt gått 5 524 mil och fått sin V8-motor renoverad. Den har dessutom fått nya bromsrör, bromsok, bränsletank, dörrpaneler och nya mattor. Den bortglömda muskelbilen ska nu också auktioneras ut hos Mecum. Auktionen äger rum i amerikanska Harrisburg den 25 juli.
LÄS MER:

William Karlsson är examinerad journalist och har bland annat arbetat på Sveriges Radio och Sörmlands Nyheter.





















