Då åker du dit i fartkameran – utan att det blixtrar

Du kan åka dit för fortkörning utan att du märker det. Ibland blixtrar det inte från fartkameran. Därför blir många chockade när det kommer hem ett brev från polisen.  

De senaste åren har polisen och Trafikverket storsatsat på fartkameror och i dag finns det runt 2 800 runt om i landet. Risken att åka fast för fortkörning är alltså större än någonsin, men trots detta blir många fortfarande förvånade när de kommer hem ett brev från polisen. En stor anledning till detta är att alla kameror inte måste blixtra när du åker fast. Därför kan man aldrig känna sig helt säker, även om man inte sett någon blixt. 

Många som får hem ett brev från polisens ATK-avdelning kanske har ett svagt minne av att ha kört fort förbi en fartkamera, men trodde att det var lugnt eftersom det inte sett någon blixt. Missen många svenskar gör är att de missat att fartkameror inte alltid tar bild med blixt. Vid klart och vackert väder och särskilda ljusförhållanden kan bilden tas utan att man märker det. 

Det måste inte blixtra för att du ska åka fast.

Fartkameror är  utrustade med både kamera och radar. När en bil närmar sig börjar den mäta hastigheten på hundra meters avstånd. Kör du sex kilometer eller mer för fort tas ett fotografi som skickas till polisens ATK-avdelning i Kiruna. Bilden tas på 14 meters avstånd för att det ska bli så korrekt som möjligt. Det är inte heller den genomsnittliga hastigheten som bedöms. Det är hastigheten man håller när bilden tas som gäller och då räcker det med att du kör 6 m/h för fort. 

De svenska vägarna har nu även fått nya fartkameror som kallas för Argus 4. De kommer med stora uppgraderingar gentemot de äldre kamerorna och kan man ta fast fartsyndare för flera brott. Argus 4 kan bland annat fånga dig som rattsurfar eller sitter utan bilbälte. Det är något de äldre kamerorna inte kunnat göra på grund av en sämre bildkvalitet. 

Så även om du passerat en fartkamera i en alldeles för hög hastighet utan att kameran blixtra kan du inte känna dig trygg. Framtiden ser inte heller ljus ut för fortkörare. Förutom introduktionen av Argus 4 planerar trafikverket att vid slutet av 2026 ha 3 000 aktiva fartkameror över hela landet. Minst 500 av de gamla ska bytas ut till Argus 4. Polisen har också börjat skaffa fler och modernare ATK-vagnar, som är mobila fartkameror som ställs fram på tillfälliga platser. De är mycket mer effektiva än Trafikverkets stationära.  

Så här går det till när din bil fotograferas

 Kameran börjar mäta hastigheten på 100 meters avstånd.
Den hastighet du håller 14 meter före kameran är den som gäller.
Kör du sex kilometer eller mer för fort tas ett fotografi som skickas till polisens ATK-avdelning i Kiruna.
Utredarna tittar på bilens ägare och jämför med bilder från körkortsregistret.
Därefter skickas ett underlag ut till bilägaren, som denne får ta ställning till.

Trafikverkets nya superkameror Argus 4

Nytt för i år är att nya fartkameror har börjat användas som heter Argus 4.
Trafikverket planerar att sätta ut 200 stycken Argus 4-fartkameror i år.
Den nya kameran kommer även att kunna ta fast omkörande  bilar och mäta fart på dubbelfiliga vägar.
Polisen tror att Argus 4 kommer att bidra till att antalet fasttagna för fortkörning ökar rejält.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt