Bilen definierade ett helt nytt släkte av bilar. Modellen gjorde Lamborghini till allvarlig Ferrari-konkurrent. Nu säljs ett unikt exemplar av världens första superbil.
Det var en kall dag i mars 1966. Allt började på den internationella bilsalongen i Genève. Här skulle Lamborghini visa upp en riktigt värsting, och bilfolket stod redo med djup förundran. Modellen skulle nämligen bli världens första superbil. Och med sin banbrytande tvärställda mittmotor förändrade den spelreglerna för alltid, och blev snabbt en allvarlig konkurrent till Ferrari 275 GTB. Lamborghinis historiska modell fick namnet Miura. Och nu ska ett av dessa sällsynta exemplar få ny ägare.
Det rör sig om P400 S-modellen. Den levererades ny till sin första ägare, Lorenzo Cremona, bara ett stenkast från Lamborghinis högkvarter. Men med åren får även en superbil sina skavanker. Detta ville nästa ägare, Steven Colletti, åtgärda. Kaross och chassi kläddes helt rena in till plåten. Chassit styvades upp, stötdämparna renoverades bromsarna uppgraderades med borrade skivor i kolfiber/kevlar. Det blev en skapelse som många skulle beskriva som vacker. Men det mest sensationella hittas under huven.


Det blev Lamborghinis kände testförare och ingenjör, Bob Wallace, som fick i uppdrag att bygga om V12-motorn. Han gjorde motorn starkare genom att borra upp den 0,5 mm och sätta i nya specialkolvar. Dessutom uppdaterade han transmissionen med en diffbroms och nya synkringar. För att ge bilen rätt ljud monterade han slutligen ett klassiskt sportavgassystem. Nu var bilen redo för lyxiga roadtrips igen.
Efter restaureringen kördes bilen flitigt på kaliforniska vägar och tog regelbundet turer upp till anrika Pebble Beach Concours d’Elegance. Under de senaste åren har bilen även fått välbehövlig luftkonditionering i bilen. Det fanns inte i den här tidiga bilen. Nu ska världens första superbil få ny ägare, och säljs via RM Sotheby’s. Vad prislappen blir är ännu oklart, men marknaden har exploderat på senare år. Nyligen såldes ett exempar för cirka 27,5 miljoner kronor. Och mycket tyder på att denna bil blir ännu dyrare.




Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.





















