Kris för Volvo Cars fabrik som tillverkar Sveriges mest sålda elbilar. Strejk stoppar fabriken och 4000 anställda har skickats hem.
– Varje modell måste vara billigare. Om det inte fungerar flyttar de produktionen till låglöneländer, säger fackordförande.
Krisen kring Volvo Cars bilproduktion i belgiska Gent förvärras. Under onsdagskvällen kraschade de akuta medlingsförhandlingarna mellan facket och underleverantören Plasman där all personal strejkar. Parterna satt i timslånga, intensiva förhandlingar på onsdagskvällen under ledning av det federala arbetsmarknadsdepartementet i Belgien. Men mötet slutade i ett totalt sammanbrott.
– Vi nådde ingen överenskommelse i dag efter timmar av förhandlingar. Följaktligen kommer strejken att fortsätta i väntan på ett initiativ från arbetsgivarsidan” uppger en facklig källa för nyhetsbyrån Belga.
Det betyder att strejken fortsätter med full kraft. Hos Volvo Cars har nu 4 000 fabriksarbetare tvingats gå hem utan arbete, uppger Belga och flera belgiska medier. Nu är leveranserna av Sveriges mest sålda elbilar Volvo EX30 och EX40 i fara. Volvo Cars stora bilfabrik i Gent är helt beroende av kofångare och stötfångare från Plasmans närliggande anläggning, och då inga delar levereras tvingades Volvo stoppa hela sin slutmontering redan i tisdags. Omkring 4 000 Volvoarbetare har drabbats av tillfällig arbetslöshet och permitteringar till följd av materialbristen.


Efter att produktionen legat nere under tisdagen och onsdagen meddelade Volvo under kvällen att även torsdagens morgonskift ställs in helt. Totalt har Volvo Cars nu tvingats ställa in fem produktionsskift på grund av underleverantörens strejk. Carup söker Volvo Cars för kommentarer.
Bakgrunden till den infekterade konflikten hos Plasman, som har runt 350 anställda i Gent och levererar delar till både Volvo och BMW, handlar om fabrikens långsiktiga överlevnad. Strejken bröt ut i tisdags efter att det stod klart att ett förväntat, nytt stort produktionskontrakt inte kommer att tilldelas fabriken i Gent. Enligt fackföreningarna undergräver beslutet anläggningens framtida utsikter och skapar en enorm oro för personalens jobb.
Enligt Marc Staelens, sekreterare för fackföreningen ABVV-Metaal (FGBT), är konflikten på Plasman djup. Han hävdar att underleverantörerna är “leksaker” för de stora tillverkarna.
– Varje modell måste vara billigare. Om det inte fungerar flyttar de produktionen till låglöneländer, kommenterar han.
Enligt fackbasen vilar Plasmans öde inte hos Volvos fabrik i Gent, utan snarare på koncernens internationella nivå i Göteborg.Fackrepresentanten kräver nu konkreta garantier för arbetstagarna. “Falska eller vaga löften” räcker inte längre. Arbetarna genomförde protestaktioner redan tidigare i våras för att få klarhet i företagets framtid, men valde då att pausa testerna efter att ledningen utlovat nya samråd. När det utlovade kontraktet nu uteblev var fackförbundens tålamod slut.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter





















