De utav sig för att vara vanliga köpare. Men plötsligt var bilhandlarens egen företagsbil spårlöst borta.
– De sa att de bara ville titta på bilen, berättar bilhandlaren Johan Hermansson.
Det som hände utspelade sig på en bilfirma i Uddevalla. En grupp på tre personer, två män och en kvinna dök upp och visade intresse för en nyare skåpbil. Bilen var inte vilken som helst. Utan en av firmans egna bilar som användes i verksamheten. Bilhandlaren Johan hämtade nycklarna och öppnade bilen, precis som vid vilket kundbesök som helst. Sedan vände han sig bort i några minuter.
När han tittade tillbaka var skåpbilen borta. Johan tänkte att de hade fått för sig att testköra den. Men det skulle visa sig att det inte alls rörde sig om någon vanlig provtur. I stället försvann bilen spårlöst.
– De hade inte frågat om de fick provköra bilen utan de satte sig i den och körde iväg. Det kändes suspekt, men jag tänkte att de bara skulle ta en sväng på gatan, säger bilhandlaren till Bohuslänningen.

Enligt honom handlade det om bara några minuter från att kunderna kom till att bilen var borta. Händelsen är något han aldrig varit med om tidigare trots att han sålt tusentals bilar genom åren.
– Allt gick väldigt fort, vi pratar om tre till fyra minuter och sedan var bilen borta. Det är jävligt oturligt.
Den stulna bilen är värd omkring 330 000 kronor. För Johan Hermansson handlar det inte bara om en bil som försvunnit, utan om ett hårt ekonomiskt slag. Försäkringen täcker nämligen inte hela förlusten när nycklarna fanns kvar i bilen.
– Det är mycket pengar… det är väldigt frustrerande, säger han till Bohuslänningen.
Händelsen har satt spår berättar han. Att något så enkelt kunde hända på bara några minuter gör att det blivit svårt att släppa tankarna och påverkar även arbetet i vardagen. Samtidigt är tillvägagångssättet känt av polisen. Det krävs inget avancerat upplägg: någon visar intresse, sätter sig i bilen och kör iväg. I vissa fall hittas bilarna övergivna, i andra fall förs de ut ur landet eller plockas isär i delar.
Vem som ligger bakom stölden i Uddevalla är fortfarande oklart och polisen utreder händelsen som bedrägeri. Men en sak är redan förändrad. Efter över tio år i branschen och tusentals sålda bilar tvingas Johan nu tänka om helt kring hur han möter kunder. Framöver kommer han inte längre lämna över nycklarna och gå därifrån.
LÄS MER:

Kevin Neemé har dubbla kandidatexamina i journalistik samt medie- och kommunikationsvetenskap från Umeå universitet. Han har bland annat arbetat som reporter på Sveriges Radio och sportjournalist, bland annat på VLT och Örnsköldsvik Allehanda.















