Polisens nya mobila fartkamera slår rekord. Så här många fortkörare har aldrig åkt fast tidigare.
– Nästa gång kan den mycket väl stå nära dig, säger trafikpolisen i Helsingborg.
Svensk polis har fått nya mobila fartkameror. Alla monterade med den senaste tekniken. Nu kommer rapporter. De nya vagnarna krossar alla fortkörare.
– Det är rekord för en ATK-vagn, jublar trafikpolisen i Helsingborg.
Tidigare var de mobila fartkamerorna mer sällsynta. Det fanns några få spridda över landet med föråldrad teknik. Nu har polisen fått många. Dessutom är de högteknologiska.
– Från fredagen den 27 februari klockan två till söndagen samma tid fångade den 193 fortkörningar, säger Joakim Abrahamsson, trafikpolis och fortkörarnas värsta fiende.

De nya vagnarna är utrustade med splitterny teknik. Där finns det senaste i hastighetsövervakning. Det handlar om Argus 4-systemet. Med kameror som tar bilder så detaljerade att du inte vågar peta näsan bakom ratten igen.
– Det blir mycket mer effektivt med den här vagnen. Och den kan vi sätta upp på platser där det behövs och inte finns några stationära fartkameror, säger Petter Magnusson.
Arbetat med utformningen
Han har suttit med i den nationella referensgrupp som har tagit fram de nya vagnarna. Polisen är själva förvånad över hur bra bilderna blir.
– Det blir knivskarpa, mycket detaljerade och då blir det mycket lättare att utreda. Man har visst rätt att förneka. Men till vilken nytta, det får rätten avgöra, säger Petter.
I Helsingborg är man överlycklig över sin nya vagn. De ställde upp den vid ett klassiskt fortkörarnäste. Södergatsviadukten är en stor genomfartsled. Poliserna smällde upp vagnen på fredagseftermiddagen innan de tog helg och gick hem. På söndagen kom kollegerna dit för att ta hem vagnen.
Resultatet var överraskande. Hela 193 stycken åkte fast under de här två dygnen. Det är betydligt mer än vanligt.
– 193 förare som valde att köra fortare än tillåtet – på samma plats, under en enda helg. Det är rekord för vår ATK-vagn. Det säger en del om varför vi jobbar med hastighetskontroller.
Ska användas mycket
Trafikpolisen i Helsingborg kommer precis som kollegorna ute i landet att använda sin vagn flitigt.
– Den har bara varit i tjänst i ungefär en månad. Men redan nu visar vår nya ATK-vagn i nordvästra Skåne varför den behövs.
Var försiktig med gaspedalen. De mobila fartkamerorna kan dyka upp lite varstans. Dessutom är det inte säkert att du hinner se dem innan det är för sent.
– Vår mobila fartkontrollvagn kommer fortsätta dyka upp på olika platser runt om i vårt vackra nordvästra Skåne. Den står där med anledning. Och nästa gång kan den mycket väl stå nära dig.
LÄS MER:

Andreas Jemn är journalist och författare.















