Audi och Porsche skrotar elen i kommande modeller. Men ny jätte-SUV väntar för båda. Med nytt drivmedel.
Det blir ingen el i nya flaggskeppet, för varken Audi eller Porsche. Nu utvecklar företagen varsin ny stor SUV på samma plattform, rapporterar Autocar. Porsches modell kallas intern för K1. En modell med sju säten och tre rader som är planerad till 2028. Först var tanken ren el. Men ett svalt intresse för elbilar, och förseningar i nya plattformen gör att företaget gör en hemomvändning.
I stället lanseras Porschen med kraftfulla V6- och V8-motorer och som laddhybrid. Att dela teknik med Q9 anses vara ett viktigt sätt att minska utvecklingskostnaderna för nya elbilar. Audi utvecklar Q9 som en exklusiv toppmodell i sitt sortiment. Bilen kommer ha särskilt fokus på marknader som USA, Mellanöstern och Kina.

Anton Nordgren är en motorintresserad journalist med examen från Umeå Universitet. Han har tidigare arbetat som skribent inom mat och dryck samt som sportjournalist.















