Ferrari 250 GTO

Här får han sin bil – för 350 miljoner kr

Ferrari-samlaren David Lee hämtar ut nya lyxbilen. Den historiska Ferrarin kostade 350 miljoner.
– Jag skulle inte ens kunna drömma om detta, säger David Lee.

David Lee äger över 30 Ferraris värda 100 miljoner dollar. Och nyligen fick han sin senaste Ferrari till samlingen. Det är en Ferrari 250 GTO “Bianco Speciale”. Dyrgripen kostade honom 350 miljoner kronor.
– Vilken underbar känsla. Wow, säger David Lee när han provkör bilen.

David Lee är entreprenör. Han är vd på ett företag som är återförsäljare till Rolex och Cartier. Lee har gjort sig känd på sociala medier för sin enorma Ferrari-samling. Men inte många kan jämföras med hans nya Ferrari 250 GTO. Och när han känner på motorn är allt självklart.
–Herregud. Den låter så bra, säger David Lee.

Här får David Lee sin nya lyxbil – och pressar den rejält.

Ferrarin som David Lee äger är mycket känd i bilvärlden. Färgen “Bianco Speciale” användes bara av Ferrari själva en enda gång i historien. Och det är på David Lees nya bil. Bilen beställdes 1962 av John Coombs. Han var en brittisk stallchef och tidigare racingförare. Sedan dess har bilens rykte spridit sig. Och priset har ökat.

Dela med dig av Carup

Senaste nytt