Facket om Volvos kameror: Övervakas hela dagen

Volvos kameror blir fall för domstol. Facket drar verkstad till rätten.
– Våra medlemmar blir övervakade hela arbetsdagen, säger Ellinor Gudmundsson, jurist på IF Metall, till Carup.

På Volvo Car Retail i Enköping har arbetsgivaren satt upp kameror. IF Metall reagerade genast och krävde att de skulle tas bort. Men Volvo vägrar och nu kommer det att avgöras i Arbetsdomstolen. Nu kommenterar IF Metall sin stämningsansökan mot Volvo Car Retail.
– Det är ökad stress och obehag. Man undrar vad de ska använda inspelningarna till, säger Peter Lydell, ombudsman.

IF Metall yrkar på ersättning för 14 anställda. Man hänvisar till kameraövervakningslagen och menar att bevakningen strider mot lagen.
– Anledningen till att vi har stämt dem är att vi inte kommit överens när vi har tvistat. Kamerorna är placerade inne på verkstäderna i en sådan omfattning att det blir integritetskränkande, säger Ellinor Gudmundsson.

Facket försökte först förhandla med Volvo Car Retail i Enköping. Men arbetsgivaren var benhård. Man vägrade att ta bort kamerorna. Samtidigt menar IF Metall att det inte är motiverat med kameraövervakning i den omfattningen av personalen.
– Våra medlemmar spelas in med bild under hela arbetsdagen. Arbetsgivaren har motiverat det med att det finns problem med hot och kränkningar på arbetsplatsen. Det är inte vår uppfattning, inte så att det motsvarar behovet av kameraövervakning, säger Ellinor Gudmundsson.

Volvo försvarar sig

Volvo Car Retail säger att bilägare kommer med anklagelser. Därför påstår de att kamerorna är för de anställdas bästa. Om arbetet övervakas kan man också svära sig fria från grundlösa anklagelser.
– De har också sagt att kameraövervakningen beror på att bilägare kommer med påståenden som man behöver kontrollera, säger Ellinor Gudmundsson.

Volvo och facket är på kollisionskurs. De har inte lyckats komma överens under förhandlingarna. Då blir det upp till domstolen att bestämma vem som har rätt.
– Det är en intresseavvägning mellan arbetsgivaren och våra medlemmar. I det här fallet bedömer vi att våra medlemmars intressen överväger behovet av att installera så många kameror.

Facket kan gå med på kameraövervakning till en viss utsträckning. Men i fallet med Volvo i Enköping har arbetsgivaren gått för långt. Det anser facket och känner sig segervissa inför domstolsförhandlingarna.
– Det skulle kunna gå att motivera kameraövervakning om det är ett farligt arbete som behöver övervakas. Men enligt vår bedömning rör det sig inte om en sådan omfattning. Därför har vi valt att stämma dem efter att vi inte kommit överens, avslutar Ellinor Gudmundsson.

P4 Uppland har försökt att få en kommentar av Volvo Car Retail och de ansvariga för kamerorna. Men de har inte svarat. Carup har också försökt komma i kontakt med dem, men utan resultat. De har tidigare sagt att de inte vill kommentera.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt