Rasar mot plågan: Hur kan det inte vara olagligt? 

Nu har en kvinna fått nog. I ett nytt klipp rasar hon mot bländande bilar i trafiken.
– Jag var tvungen att vända på alla speglar, säger hon argt i klippet.  

I år har det rasat en stor debatt om bländande ljus i trafiken. På Carup har vi tidigare lyft fram en brittisk studie som visade att 80 procent av alla trafikanter blir bländade i trafiken. Nu i veckan har diskussionen fått nytt liv efter att en amerikansk kvinna laddade upp ett klipp på TikTok där hon klagar på en annan bils extremt starka strålkastare. 
– Hur kan det inte vara olagligt?

I klippet filmar kvinnan en Chevrolet pickup som står framför henne i en bilkö. Bilen ska enligt henne precis ha stått bakom henne också, vilket var minst sagt störande.
– Ser ni den här bilen med sina lampor där? Ser du hur nära bilen står bilen framför? Den här… pickupchauffören var bokstavligen precis bakom mig. Och när jag berättar om hans lampor – var jag tvungen att vända alla mina speglar bort från mig eftersom jag inte kunde se,  säger hon i klippet. 

Bländad i trafik
Många bilister upplever problem med starka billampor under den mörka årstiden. Foto: Unsplash

Kvinnan är inte ensam om att klaga på alldeles för starka strålkastare. Förutom brittiska studien vi har skrivit om tidigare har vi samma problem här i Sverige. I England har det dykt upp olika förslag för att lösa problemet, men i Sverige går det långsammare.
– Min bild är att den tekniska utvecklingen har gått snabbare än lagstiftning och regelverket. Sedan ska vi inte säga att framsteg är dåligt. Men risken för bländning har definitivt ökat, säger Björn Lidestam.

Bländningen ökar rekordmycket i trafiken. Om vi backar tillbaka en generation var det inget problem. Medan man i vårt upplysta tidevarv ser det som en allt större trafikfara. 
– Förr var det här med bländning ett mindre problem. Då hade vi ett mindre ljusflöde. Strålkastarna bestod av glödtrådar som var tillverkade av tungsten.

Björn Lidestam förklarar varför vi blir bländade mer idag. Strålkastarnas teknik har förändrats väldigt mycket på bara ett par decennier. Till stor del beror det på nya bilar med små strålkastare. 
– Dagens strålkastare är mer kompakta och har ett starkare ljus, det blir mer koncentrerat. Strålkastarna är mindre till ytan. Det blir mer irriterande för ögat. Sedan sitter också dagens strålkastare högre upp.
LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt