Med en modern Mercedes som grund skapar den tyska firman en retrodoftande blinkning till 50-talets supersportbil. Men priset?
I kategorin legendariska sportbilar finns det skäl att hävda att Mercedes-Benz 300 SL var först av dem alla. Eller W198 som den kallas på Mercedes internspråk. Modellen är minst lika berömd för måsvingedörrarna som för lättviktskonstruktionen och den nytänkande bränsleinsprutningen. För sin tid var 300 SL en av de snabbaste produktionsbilarna som beundrades lika mycket för sin design som för den bakomliggande tekniken.
Faktum är att dörrarna som givit modellen dess smeknamn Måsvingen eller Gullwing, inte skapades som en ren designmässig finess. Istället kom de till som en rent teknisk lösning utifrån förutsättningarna som bilens rörramskonstruktion tillät. Som hos en tävlingsbil. Detta gjorde 300 SL till en de facto ikon över en natt.




Den strömlinjeformade karossen var tillverkad av aluminium och stål. Drivlinan bestod av en radmotor på sex cylindrar och en slagvolym på tre liter. Med bränsleinsprutning levererade motorn 215 hk på bakhjulen. Ungefär 1 400 exemplar producerades mellan 1954 och 1957, vilket gör 300 SL till en av de mest eftertraktade klassiska bilarna idag med priser som räknas i ett tvåsiffrigt antal miljoner.
Ett modernt alternativ
Men det finns alternativ. Tyska Signature Autosports bygger en modern tolkning av 300 SL Måsvingen med en Mercedes SLK 55 AMG från 2014 som grund. Därför kallas projektet 355 SL. Och har tydliga designelement och proportioner från den historiska förlagan. Dörrarna öppnas nu naturligtvis uppåt och de svepande linjerna följer den klassiska coupéns snitt. Men invärtes är den tekniska grunden modern. Det är det fiffiga med en restomod.
Det betyder en 5,5-liters V8 som producerar 421 hk – nästan dubbelt så mycket som originalet från 50-talet. Den sjuväxlade automatlådan behålls också utan att modifieras på något sätt. Men för att understryka den sportiga karaktären hos 355 SL, har den utrustats med coilover-fjädring från tyska KW. Tredelade 18-tumsfälgar med navkapslar doftar 50-tal, medan däcken naturligtvis är av modernt snitt.
Om bilens exteriör är skapad för att frammana minnen från en svunnen tid, så är däremot interiören helt modern. Luftkonditionering, stereo och alla komfort- och säkerhetsfinesser som vi är vana vid idag. I 355 SL kombineras själva essensen hos en retromod. Den har utseendet och känslan av en klassisk sportbil, parallellt med den användbarhet och vardagsnytta som ett modernt fordon erbjuder.
Men det kostar. Också i kontexten av vad en av de ursprungliga 1400 vagnarna betingar. För den svarta bilen på bilderna begär Signature Autosports 299 950 dollar, ungefär 2 800 000 svenska kronor.
(Bildtexter)
måsvinge_fram “Den stora kylargrillsstjärnan, de upphöjda stråken och de runda strålkastarna. Inget skvallrar om att det ruvar en modern V8:a där under.”
måsvinge_bak “En modern SLK 55 AMG utgör den tekniska grunden och ger inspiration till namnet på restomodden: 355 SL”
måsvinge_snett_fram “Linjer som leder tankarna till 300 SL”
måsvinge_snett_bak “Karossvecken ovanför hjulen, gälarna på flyglarna, dörrarna som öppnas upp mot himlen – klassiska referenser till 300SL”
måsvinge_interiör “Invärtes är all modern teknik intakt. Stolarna kläs om utan nackstöd”
Erol Orhan skriver om bilar och teknik.















