Svensk 40-åring tjuvtankade på jobbet – för 200 000

Hans jobb var att tanka tjänstebilarna. Men snart började 40-åringen tumma på reglerna och gå långt över gränsen. Nu är han avslöjad.

Det började som små märkligheter i företagets bränslerapporter. Någon tankade ovanligt ofta, ibland flera gånger samma dag. Plötsligt föll pusselbitarna på plats och avslöjade ett av omfattande tjuvtankningsfall. I centrum står en 40-årig man som hade full behörighet att använda företagets bensinkort för tjänstebilarna.

Att tanka tjänstebilarna var en del av jobbet men kortet blev snabbt hans privata livlina. Åklagaren skriver enligt Smålandsposten att:
– XX har i egenskap av anställd haft behörighet att för företagets räkning använda ett bensinkort och tanka de fordon som använts i tjänsten. XX har missbrukat denna behörighet.

Till slut kom arbetsgivaren mannen på spåren och polisen kopplades in.

När företaget började följa transaktionerna närmare framträdde ett mönster. Under ett halvår hade mannen tankat på företagets kort vid 165 tillfällen. Han erkände direkt vilket resulterade i att han fick sparken. Bränslet, berättade han, användes för att hantera en kaotisk privat ekonomi och ett spelmissbruk som spårat ur.

Det skulle visa sig att den 40-årige mannen totalt tankat privat för drygt 200 000 kronor. Nu har domen kommit. Mannen ska betala tillbaka hela beloppet i skadestånd och döms till villkorlig dom samt 6 000 kronor i dagsböter.

LÄS MER:

Dela med dig av Carup

Senaste nytt