När folien togs bort från Raymond Holmviks bil visade det sig att lacken under fått flera fula märken.
– Jag betalade cirka 35 000 kronor för att få bilen folierad, sa Raymond.
Många folierar bilen för att skydda originallacken. Men det här fallet visar att det kan bli precis tvärtom. För sex år sedan köpte Raymond en grå Volvo XC90 hemma i Hamar i Norge, som han bestämde sig för att foliera i matt militärgrön med svart tak. Men när han i somras tog bort folien för att sälja bilen vidare till sin bror, och för att folien börjat blekna, fick han en ordentlig överraskning.
När folien togs bort upptäcktes flera mörka märken. Stora delar av taket, bakluckan och den främre stötfångaren hade fått lackskador.
– Jag blev så överraskad, säger Raymond till Motor.no.
Märkesverkstaden Bilia har värderat skadorna till 51 000 kronor.
– Jag betalade cirka 35 000 kronor för att få bilen folierad. Det blir dyrt när jag nu måste lägga över 50 000 på att reparera skadorna.
Raymond har tagit upp ärendet både med folieringsfirman och tillverkaren av folien.
– Folieringsfirman har varit samarbetsvillig. Tillverkaren frånsäger sig allt ansvar. De säger att lacken på nya bilar är för dålig.
Raymond arbetar själv i bilbranschen och är delägare i däckfirman Hamar Dekk. De senaste veckorna har han varit i kontakt med flera lackexperter.
– Det verkar som att det är bränn- eller värmeskador, och att lacken har förstörts under folien när bilen stått ute i solen.
Han har fått besked om att lacken måste slipas ner till grundfärgen och därefter lackeras om. Taket är redan omlackerat efter incidenten, medan han har valt att lägga ny folie på resten av bilen. På frågan om vem som står för kostnaden svarar Raymond:
– Jag. Men jag tänker gå vidare med detta.
Raymond påpekar att folien han köpte första gången marknadsförs som ett skonsamt skydd för lacken. När resultatet istället blev skador, anser han att tillverkaren måste ta ansvar.
– Vi gör ju detta för att spara lacken.
Bara veckor innan Raymond tog bort folien från sin sex år gamla bil, lade han omkring 40 000 kronor på att foliera sin helt nya Volvo – av samma modell. Det beslutet ångrar han nu. Han kontaktade folieproducenten för att höra vad de rekommenderade gällande den nya bilen.
– De sa till mig att jag borde ta bort folien igen, för att vara säker på att inte få liknande skador på den nya bilen.
När han fick höra att han borde ta bort folien från en nyfolierad bil, kunde han bara skaka på huvudet. Raymond svarade uppgivet:
– Det blir dyrt. Först foliera – sedan ta bort folien efter kort tid.
LÄS MER: