Ny miljardförlust för Polestar – trots rekordförsäljning. Under första kvartalet blev förlusten 3,7 miljarder kronor.
– Resultatet påverkades av hårdnande konkurrens, tullar i EU och USA, valutakurseffekter samt säsongsvariationer som motverkade fortsatta kostnadsreduktioner, uppger Polestar.
Polestar kommer rapport för förstakvartalet. Nu har elbilstillverkaren lyckats uppnå positiv bruttomarginal. Det betyder att de köper in elbilar som Volvo och Geely tillverkar åt dem till lägre pris än vad de säljer de för. Dessutom blev första kvartalet deras bästa inledning på ett år hittills när de sålde 13 126 elbilar. Men ändå slutade det med stor förlust på sista raden. Nettoförlusten ökade till 3,7 miljarder kronor. Upp från 1,6 miljarder kronor förra året.
Att starta ett nytt elbilsmärke är ett maratonlopp som kräver stora finansiella muskler. Under slutet av 2025 och börjar av 2026 har Geely hjälpt Polestar med nya miljarder. Nu finns 676 miljoner dollar i kassan.
– Under första kvartalet levererade vi en stark volymtillväxt på en mycket konkurrensutsatt marknad. Samtidigt som genomförda åtgärder för att förbättra vår kostnadsbas motverkades av mer utmanande marknadsförhållanden, accelererar vi nu arbetet med att anpassa vår affärsmodell, effektivisera organisationen och förbättra tillverkningseffektiviteten, säger vd Michael Lohscheller.
Snart kommer en ny modell av Polestar 2, därefter kommer nya SUV:en Polestar 7.
– Kommersiellt fortsätter vårt fokus att ligga på att skala upp verksamheten genom att expandera vårt återförsäljarnätverk, särskilt i Europa, med målet att nå 250 försäljningspunkter globalt före utgången av 2026. Detta kommer att hjälpa oss att dra nytta av vårt växande modellutbud, som riktar sig mot bredare och mer lönsamma segment. Leveranser av den nya versionen av Polestar 4 planeras att starta under senare delen av året, följt av en helt ny Polestar 2 under 2027 och därefter den kompakta SUV-modellen Polestar 7, säger Lohscheller.
LÄS MER:

Maths Nilsson är motor- och ekonomijournalist och grundare av Carup, har mångårig erfarenhet från stora mediehus och tidningar. Mer information och kontaktuppgifter















